BISTRIȚA: Doi vârstnici, surprinşi de un incendiu într-o locuinţă
Bărbatul a reuşit să se salveze, însă femeia a murit.
Articol de Iulian Busan, Publicat: 21 Decembrie 2025, 12:16 • Actualizat: 21 Decembrie 2025, 14:49
Un incendiu de locuință, în urma căruia o femeie de 72 de ani a murit, iar un bărbat de 77 de ani a suferit arsuri grave, a fost declanșat duminică dimineață într-o locuință din localitatea Fiad, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Bistriţa-Năsăud.
„În imobil locuiau două persoane. Una dintre victime, un bărbat în vârstă de aproximativ 77 de ani, a reuşit să iasă pe cont propriu din locuinţă. Acesta prezenta arsuri de gradul II-III la nivelul feţei, toracelui şi membrelor superioare. Victima a fost preluată de echipajul de prim ajutor SMURD şi ulterior predată echipajului de terapie intensivă mobilă SMURD, unde a fost intubată. Cea de-a doua persoană, o femeie în vârstă de 72 de ani, a fost surprinsă în interiorul locuinţei, incendiul manifestându-se în faza de ardere generalizată”, a transmis ISU Bistriţa-Năsăud.
Intervenția a fost dificilă
Potrivit ISU Bistriţa-Năsăud, intervenţia s-a desfăşurat într-o zonă montană greu accesibilă, iar autospecialele nu au putut ajunge până la locul incendiului.
În consecință, pompierii au avut de parcurs aproape un kilometru pe jos de la punctul de acces al autospecialelor până la locuinţă.
„Din cauza terenului dificil, autospecialele nu au putut fi utilizate în mod direct în procesul de stingere a incendiului”, precizează ISU Bistriţa-Năsăud.
În cauză, poliţiştii Secţiei 6 Poliţie Rurală Năsăud au întocmit dosar penal pentru ucidere din culpă şi distrugere din culpă.
Cauzele și împrejurările în care s-au produs incendiul urmează să fie stabilite, relatează Agerpres.
Citește și: Femeie din Bistrița-Năsăud, transportată la spital cu arsuri după ce și-a salvat mama dintr-un incendiu













