BISTRIȚA-NĂSĂUD: Urs semnalat într-o grădină din Ghinda
Populaţia din zonă a primit un mesaj prin sistemul RO-ALERT.
Articol de Diana Oprea, Publicat: 29 Octombrie 2025, 18:23 • Actualizat: 29 Octombrie 2025, 18:23
Un urs a fost semnalat într-o grădină din Ghinda, localitate componentă a municipiului Bistriţa, miercuri după-amiază, informează Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Bistriţa-Năsăud.
Populaţia din zonă a primit un mesaj prin sistemul RO-ALERT, cu măsuri de auto-protecţie. La faţa locului s-a deplasat un echipaj al jandarmilor, menționează Agerpres.
Purtătoarea de cuvânt a Inspectoratului de Jandarmi Judeţean, Georgeta Căşvan, a precizat că, din primele informaţii, ursul ar fi fugit într-o pădure din apropierea localităţii Ghinda.
Citește și: Daune de aproape 160.000 de lei, provocate de urși și lupi în județul Gorj, în 2025













