BRAȘOV: Exercițiul militar SARMIS-OLT 25, desfășurat la Cabana Brădet
Timp de două săptămâni, militarii brașoveni vor urma un instructaj bazat pe scenarii de criză.
Publicat: 30 Septembrie 2025, 12:39 • Actualizat: 30 Septembrie 2025, 12:39
Deschiderea oficială a exercițiului multinațional şi interinstituțional SARMIS-OLT 25 a avut loc luni, 29 septembrie, la Cabana Brădet din județul Brașov.
Două săptămâni de instructaj pentru situații de criză
Pe parcursul a două săptămâni, militarii Brigăzii 2 Vânători de Munte „Sarmizegetusa”, ai Brigăzii 61 Vânători de Munte „General Virgil Bădulescu” și personalul Spitalului Militar de Urgență „Regina Maria” din Brașov se instruiesc alături de militari aliați din Belgia, Bulgaria, Cehia, Luxemburg, Polonia, Portugalia și Turcia, precum și de structuri ale Ministerului Afacerilor Interne.
Exercițiul este sprijinit de Serviciul de Telecomunicații Speciale și de specialiști din Brigada 42 Comunicații și Tehnologia Informației „General de divizie Traian Moșoiu”, relatează Radio România Brașov FM.
Obiectivul exercițiului îl reprezintă antrenarea personalului în scenarii cât mai apropiate de situațiile reale de criză și dezvoltarea capacității de acțiune într-un cadru multinațional și interinstituțional, cu accent pe interoperabilitate.
Citește și: Forţele Aeriene Române desfășoară Exerciţiul „Burebista 25”













