BUZĂU: Ghiduri de colectare separată a deșeurilor, în 126.000 de gospodării
A fost lansată o campanie de conștientizare din cauza gunoiului care se depozitează în mod necontrolat în județ.
Articol de Diana Oprea, Publicat: 11 August 2025, 15:58 • Actualizat: 11 August 2025, 15:58
Ghiduri de colectare separată a deşeurilor vor fi distribuite în 126.000 de gospodării din mediul rural al județului Buzău. Proprietarii au posibilitatea de a solicita gratuit ridicarea deşeurilor de echipamente electrice şi electronice prin intermediul operatorilor de salubritate, de câte ori au nevoie.
Soluție provizorie în lipsa infrastructurii în județ
Consiliul Judeţean (CJ) Buzău alături de Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară (ADI) Eco Buzău 2009 şi Rer Sud vor demara o campanie de conştientizare în mediul rural prin intermediul căreia îşi propun ca fiecare locuitor să afle despre necesitatea şi modul de a colecta deşeuri selectiv.
Este un prim pas înainte de stabilirea unui singur operator care să se ocupe la nivel de judeţ atât de punerea la dispoziţie a infrastructurii necesare colectării, cât şi a ridicării deşeurilor şi transportului lor, informează Agerpres.
„Acest ghid va fi lansat undeva la începutul lunii septembrie, va ajunge în 126.000 de gospodării din judeţul Buzău. În plus am venit cu o adăugare pe partea de DEEE-uri, unde nu o să mai fim nevoiţi să facem campanii de colectare o dată, sau de două ori pe an în tot judeţul, o să fie o campanie zilnic.
Omul va suna sau se va înscrie pe site pentru ridicare iar partenerii noştri o să ridice aceste deşeuri (...) Deocamdată nu avem infrastructura în judeţ, este un prim pas, există dorinţa de a avea un singur operator în tot judeţul pentru colectare şi transport”, a declarat luni, în cadrul unei conferinţe de presă, directorul ADI Eco Buzău 2009, Mircea Sendruc.
Campanie de conștientizare în mediul rural
Conducerea CJ a precizat că ghidul poate fi considerat un instrument prin care fiecare locuitor din mediul rural se poate implica în protejarea mediului înconjurător.
„Problema deşeurilor este o prioritate a noastră, ştim cu toţii că România este în infringement pe acest domeniu. Suntem obligaţi împreună cu toate primăriile, cetăţenii să colaborăm pentru un mediu sănătos.
Sunt persoane care aruncă deşeuri, care nu reciclează corect iar prin această campanie să încercăm să protejăm mediul înconjurător”, a declarat preşedintele interimar al CJ Buzău, Adrian Petre.
Depozitarea necontrolată a gunoiului
În paralel, administraţia judeţeană consideră că, în afara campaniilor de conştientizare, aplicarea unor sancţiuni ar putea să determine anumite persoane să nu mai arunce deşeuri, în locuri nepermise.
„Este o realitate faptul că la acest moment există legislaţie, există hotărâri de consiliu local care stabilesc în ce condiţii se pot aplica aceste sancţiuni sau cine le poate aplica dar iarăşi pentru că trăim în lumea reală, ştim foarte bine că aceste sancţiuni nu se aplică.
Acesta este şi motivul pentru care în judeţ avem tot felul de locuri în care se depozitează gunoi în mod necontrolat”, a subliniat secretarul CJ Buzău, Laurenţiu Gavrilă
Ghidul cuprinde date referitoare la tipurile de deşeuri, fluxul lor, începând de la generare până la reciclare, modul în care pot fi sortate şi depozitate, legislaţia în domeniu sau informaţii privind aplicaţia necesară în vederea colectării DEEE-ilor.
Citește și: Amendă de 30.000 de lei pentru un tânăr care ar fi abandonat deșeuri din construcții













