Sursa ta de încredere

BUZĂU: Lucrările de la Barajul Cireșu lasă fără apă 15.000 de localnici și o stație de pompieri ISU

Autoritățile locale vor amplasa rezervoare cu apă potabilă în apropierea primăriilor din zonele afectate, în zone supravegheate video.

BUZĂU: Lucrările de la Barajul Cireșu lasă fără apă 15.000 de localnici și o stație de pompieri ISU
Foto: Radio România Actualități | Cristina Moise

Articol de Iulian Busan, Publicat: 11 Mai 2026, 08:55  • Actualizat: 12 Mai 2026, 10:09

Ca urmare a lucrărilor de modernizare efectuate de Compania de Apă Buzău la Barajul Cireșu, aproape 15.000 de persoane din mai multe comune, precum și o stație de pompieri vor rămâne fără apă în perioada următoare.

Autoritățile au dispus mai multe măsuri, printre care amplasarea unor rezervoare cu apă în apropierea primăriilor și informarea populației prin SMS privind întreruperea furnizării apei.

Potrivit Radio România Actualități, finanţarea lucrărilor face parte dintr-un contract de lucrări pe fonduri europene ce trece de 100 milioane de lei per ansamblu, nu strict pentru Cireşu.

Intervenţia va dura, conform angajamentului constructorului, între 48 şi 72 de ore din 11 mai începând, apoi se va trece la reumplerea bazinului. Intervalul de două săptămâni, adică până pe 24 mai, a fost rezervat în eventualitatea condiţiilor meteo nefavorabile care pot apărea în anumite zile, transmite Rador Radio România.

În această perioadă nu va fi captată apă din lac, deci va fi program de furnizare, iar populaţia este îndemnată să-şi facă stocuri de apă până pe 10 mai, însă, în apropierea primăriilor, vor fi amplasate rezervoare cu apă potabilă

Lacul de acumulare Cireșu, golit controlat

Compania de Apă Buzău, operatorul regional al serviciului de alimentare cu apă și canalizare, va efectua în perioada următoare lucrări de mentenanță și modernizare la Barajul Cireșu – Stația Jghiab din comuna Mânzălești, pentru creșterea siguranței în exploatare.

Operatorul de apă a anunțat că, în funcție de condițiile meteo, specialiștii vor efectua golirea controlată a lacului de acumulare Cireșu, singura sursă de apă brută pentru alimentarea comunelor Mânzălești, Vintilă Vodă, Beceni și Sărulești, precum și a satului Fulga din comuna Cernătești.

„Lucrările constau în înlocuirea completă a hidrotehnicii componente a golirii de fund. Lucrările se vor derula în interval de două săptămâni. Pe parcursul a şapte zile, constructorul, cel care face efectiv lucrările, are nevoie de 48, maxim 72 de ore, acest maxim 72 de ore fiind determinat tot de condiţii meteo, dacă cumva nu sunt propice, iar restul de zile reprezintă necesitatea noastră de timp pentru reumplerea întregului sistem, care va fi golit cu ocazia acestei intervenţii. Se înlocuieşte stavila, care la acest moment este mecanică, se ridică efectiv manual, se înlocuieşte cu o stavilă automată şi, de asemenea, se amplasează o vană automată pentru a avea o dublă închidere, deschidere a barajului. În asta constă lucrarea, înlocuirea stavilei, care este montată pe golirea de fund”, a declarat directoarea Companiei de Apă Buzău, Simona Săvulescu.

Operatorul economic precizează că a decis să nu folosească Lacul Meledic ca sursă alternativă de apă, motiv pentru care va fi întocmit un program de furnizare, iar utilizatorii din zonele afectate sunt sfătuiți să își facă rezerve de apă.

Autoritățile locale vor amplasa rezervoare cu apă potabilă în apropierea primăriilor din zonele afectate, în zone supravegheate video, relatează Agerpres.

Rezervoare cu apă, amplasate în zone supravegheate video

„Dacă vorbim de numărul nostru de contracte, sunt undeva în jur de 4.000 de contracte, puţin peste 4.000 de contracte, dar ca şi utilizatori, vorbim undeva înspre 15.000. Împreună cu domnii primari din comunele afectate am avut o serie de întâlniri şi fiecare şi-a stabilit cu ce poate contribui astfel încât să nu simtă cetăţenii lipsa de apă. Vor fi amplasate în toate satele rezervoare de apă potabilă pe care noi le vom alimenta permanent cu cisternele noastre, cu apă de la Buzău. De asemenea, am încheiat şi un contract cu o firmă care deţine astfel de cisterne pentru apă potabilă, ca la nevoie să ne completăm acest necesar de cisterne de la această firmă. Toţi domnii primarii au autovehicule proprii în care au încărcat rezervoare astfel încât să transporte apa acolo unde sunt cetăţeni care se deplasează mai greu sau pe uliţe mai lăturalnice. Cred că ne-am luat toate măsurile pentru ca să nu se simtă această lipsă de apă. Noi am dat un comunicat la modul mai general, fără să precizăm exact ziua de, pentru că această ziua de este condiţionată de condiţiile medio, dar cu 48 de ore înainte de oprirea efectivă, deci de începerea efectivă a lucrărilor, vom da SMS tuturor locuitorilor care sunt afectaţi”, a precizat directoarea companiei.

În comuna Beceni, întreruperile în alimentarea cu apă vor afecta atât gospodăriile și câteva blocuri, cât și stația de pompieri aflată în subordinea Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Buzău.

„Sunt fântâni publice, este un plan făcut cu Compania de Apă pentru instituţiile publice, de a alimenta nişte bazine puse de noi cu o capacitate de o tonă la fiecare instituţie, cu hidrofor. Sunt afectaţi cam 2.500 de localnici în comună, problema mare este la blocuri, sunt vreo 86 de apartamente, sunt reabilitate acum, dar rămân fără apă şi am hotărât cu ei să aduc în fiecare zi o cisternă între orele 14.00–18.00 de unde să îşi ia fiecare, plus sediul ISU, pompierii care nu mai pot pleca din dispozitiv, este destul de complicat. Sunt cinci scări de bloc, 86 de apartamente”, a declarat primarul comunei Beceni, Adrian Burlacu.

În caz de incendiu, alte echipaje vor prelua intervenția

Potrivit ISU Buzău, în cazul în care punctul de lucru din Beceni nu va putea interveni la incendii din cauza lipsei accesului la o sursă de apă, alte echipaje și autospeciale vor prelua intervențiile.

„În situaţia acesta, autospecialele de apă şi stingere pot alimenta din comuna Săpoca, avem în dotare o autocisternă şi maşini de 10.000 de litri. În zonă există râul Buzău de unde mai putem alimenta. Totodată, în situaţia unui incendiu la Beceni, la faţa locului se deplasează echipaj şi de la Buzău în sprijin”, a subliniat purtătorul de cuvânt al ISU Buzău, Vlăduţ Pârvu.

Capacitatea proiectată a barajului Cireșu este de aproximativ 20.000 de metri cubi, însă, din cauza stratului gros de nămol depus, specialiștii estimează că volumul de retenție a scăzut la 12.000–15.000 de metri cubi.

Obiectivul face parte din contractul de lucrări CL6, finanțat prin Programul de Dezvoltare Durabilă, și vizează înlocuirea vanei de golire de fund a Barajului Cireșu cu o stavilă electrică modernă.

Intervenția este esențială pentru siguranța în exploatare a barajului de pe pârâul Jgheab, sursa principală de apă brută pentru stația de tratare aval.

Citește și: Avalanşă de mari dimensiuni, la Bâlea Lac

HARGHITA: Incendiu la Spitalul de Psihiatrie din Tulgheş
Știri locale 07 Iunie 2026, 07:34

HARGHITA: Incendiu la Spitalul de Psihiatrie din Tulgheş

În jur de 20 de pacienţi au fost evacuaţi preventiv din incinta unității sanitare.

HARGHITA: Incendiu la Spitalul de Psihiatrie din Tulgheş
BIHOR: Andrei Vrabii, în fruntea clasamentului la Triatlonul „Half Distance IronMan” de la Oradea
Știri locale 06 Iunie 2026, 16:10

BIHOR: Andrei Vrabii, în fruntea clasamentului la Triatlonul „Half Distance IronMan” de la Oradea

Sportivul a finalizat cursa în 4 ore 08 minute şi 08 secunde.

BIHOR: Andrei Vrabii, în fruntea clasamentului la Triatlonul „Half Distance IronMan” de la Oradea
INHGA: Cod galben de viituri, pentru 8 bazine hidrografice şi râurile din Dobrogea
Știri locale 06 Iunie 2026, 14:39

INHGA: Cod galben de viituri, pentru 8 bazine hidrografice şi râurile din Dobrogea

Potrivit hidrologilor, sunt posibile scurgeri importante pe versanţi, torenţi şi pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu...

INHGA: Cod galben de viituri, pentru 8 bazine hidrografice şi râurile din Dobrogea
Focarul de Salmonella de la o școală din Oradea nu a avut cauză alimentară, conform DSP Bihor
Știri locale 06 Iunie 2026, 12:56

Focarul de Salmonella de la o școală din Oradea nu a avut cauză alimentară, conform DSP Bihor

Evoluţia focarului a fost favorabilă iar toate cazurile au fost vindecate.

Focarul de Salmonella de la o școală din Oradea nu a avut cauză alimentară, conform DSP Bihor
SIBIU: Un bărbat a murit după ce a fost atacat de un urs, la Prod
Știri locale 06 Iunie 2026, 12:34

SIBIU: Un bărbat a murit după ce a fost atacat de un urs, la Prod

A fost alertat și elicopterul SMURD la fața locului.

SIBIU: Un bărbat a murit după ce a fost atacat de un urs, la Prod
Circulația feroviară pe Viaductul Cârcea a fost reluată
Știri locale 06 Iunie 2026, 12:23

Circulația feroviară pe Viaductul Cârcea a fost reluată

Viaductul Cârcea a fost grav avariat în urma accidentului feroviar produs la 12 august 2018.

Circulația feroviară pe Viaductul Cârcea a fost reluată
BISTRIȚA-NĂSĂUD: 6 scandalagii, anchetați după ce au atacat cu pietre un tren de călători
Știri locale 06 Iunie 2026, 11:38

BISTRIȚA-NĂSĂUD: 6 scandalagii, anchetați după ce au atacat cu pietre un tren de călători

Suspecții au reacționat agresiv după ce au fost prinși fără bilete.

BISTRIȚA-NĂSĂUD: 6 scandalagii, anchetați după ce au atacat cu pietre un tren de călători
Vagon de tren, deraiat în stația Suceava: Nu au fost înregistrate victime
Știri locale 06 Iunie 2026, 10:48

Vagon de tren, deraiat în stația Suceava: Nu au fost înregistrate victime

Traficul feroviar nu a fost afectat pe celelalte linii.

Vagon de tren, deraiat în stația Suceava: Nu au fost înregistrate victime

Radio România Actualitați

„Cu câteva excepții jenante”, UE nu a participat la forumul de la Sankt Petersburg

„Cu câteva excepții jenante”, UE nu a participat la forumul de la Sankt Petersburg

„Cu câteva excepții jenante”, UE nu a participat la forumul de la Sankt Petersburg
La Târgovişte continuă Festivalul Internaţional al Artelor Spectacolului "Babel"

La Târgovişte continuă Festivalul Internaţional al Artelor Spectacolului "Babel"

La Târgovişte continuă Festivalul Internaţional al Artelor Spectacolului "Babel"
Medic rezident, mort în timpul gărzii la Spitalul Floreasca din Capitală

Medic rezident, mort în timpul gărzii la Spitalul Floreasca din Capitală

Medic rezident, mort în timpul gărzii la Spitalul Floreasca din Capitală
Primele probe ale bacalaureatului

Primele probe ale bacalaureatului

Primele probe ale bacalaureatului