BUZĂU: Octagenară carbonizată în urma unui incendiu din satul Boboc
Pompierii urmează să identifice cauza incendiului.
Articol de Iulian Busan, Publicat: 10 Mai 2026, 13:49 • Actualizat: 10 Mai 2026, 13:49
Un incendiu în urma căruia o vârstnică din satul buzoian Boboc a decedat a izbucnit duminică, a anunţat Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Buzău.
Potrivit ISU Buzău, bunurile din două camere ale locuinţei au fost distruse.
Cauza incendiului, încă necunoscută
Pompierii militari au intervenit cu două autospeciale şi o ambulanţă SMURD pentru stingerea incendiului, însă la sosirea echipajelor flăcările erau deja stinse.
„În urma evenimentului au fost afectate obiectele de mobilier din două camere ale locuinţei, pe o suprafaţă de aproximativ 15 metri pătraţi. În interiorul imobilului a fost identificată o persoană de sex feminin, în vârstă de 89 de ani, carbonizată”, a precizat ISU Buzău.
Pompierii urmează să identifice cauza incendiului, relatează Agerpres.
Citește și: Gospodărie din Băneasa, mistuită de un incendiu violent













