Descinderi în județul Maramureș, într-un dosar de infracțiuni la regimul silvic
Au fost efectuate percheziții în Poienile de sub Munte, Vişeu de Jos şi Ruscova.
Articol de Iulian Busan, Publicat: 04 August 2025, 14:28 • Actualizat: 04 August 2025, 14:28
Patru mandate de percheziție domiciliară au fost executate luni de către poliţiştii Serviciului de Ordine Publică, sub supravegherea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Vişeu de Sus, într-un dosar ce vizează tăierea ilegală și furtul de arbori din fondul forestier.
Perchezițiile au avut loc în Poienile de sub Munte, Vişeu de Jos şi Ruscova, a informat, purtătorul de cuvânt al IPJ Maramureş, Florina Meteş.
Percheziții la ocolul silvic și domiciliile a trei persoane
„Activităţile sunt desfăşurate într-un dosar penal în care se efectuează cercetări pentru comiterea infracţiunilor de tăiere ilegală de arbori, furt de arbori şi folosire fără drept sau cu nerespectarea reglementărilor specifice în vigoare a dispozitivelor speciale de marcat. În vederea administrării probatoriului, mandatele de percheziţie domiciliară sunt puse în executare la sediul unui ocol silvic şi la domiciliile a trei persoane”, a precizat Florina Meteş.
Conform Agerpres, autoritățile continuă cercetările în acest caz pentru a documenta întreaga activitate infracțională.
Citește și: Schema de ajutor de stat „Silvo-mediu și climă”, deschisă cererilor de plată până la 30 iulie inclusiv













