GIURGIU: Intervenții la Mihăilești și Malu Spart pentru evacuarea apei din locuințe și de pe o stradă inundată
O avertizare tip Cod portocaliu de creșteri hidrologice și acumulări de apă din topirea zăpezilor a fost emisă între 25 și 26 februarie.
Articol de Iulian Busan, Publicat: 27 Februarie 2026, 16:59 • Actualizat: 27 Februarie 2026, 16:59
Ca urmare a acumulărilor de apă provenite din topirea zăpezilor, mai multe curţi şi o stradă din localitățile giurgiuvene Mihăileşti şi Malu Spart au fost inundate, a anunțat vineri Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Giurgiu.
Potrivit Agerpres, pompierii au intervenit pentru evacuarea apei din gospodării.
Cod portocaliu de creșteri hidrologice și acumulări de apă
„În ultimele ore, pompierii giurgiuveni au intervenit pentru evacuarea apei din mai multe gospodării afectate de acumulările de apă provenite din topirea zăpezii, la Mihăileşti unde au fost inundate o stradă şi trei curţi, pe o suprafaţă de aproximativ 1.500 de metri pătraţi, la Malu Spart unde apa a inundat o curte şi o grădină, pe o suprafaţă de 300 de metri pătraţi. La faţa locului au intervenit pompierii din cadrul Detaşamentului Bolintin Deal şi Secţiei Mihăileşti, cu mijloace tehnice specifice pentru evacuarea apei”, informează un comunicat al ISU Giurgiu.
Județul Giurgiu a fost sub avertizare tip Cod portocaliu de creșteri hidrologice și acumulări de apă din topirea zăpezilor în perioada 25–26 februarie.
Atenționarea vizează propagarea viiturilor formate anterior în amonte și scurgerile provenite din topirea stratului de zăpadă, cu risc de creșteri semnificative ale debitelor și nivelurilor, inclusiv depășirea cotelor de inundație pe râul Neajlov.













