Sursa ta de încredere

„Green Twin”, rețeaua de voluntari care îngrijește arborii tineri din Timișoara

Voluntarii se descriu drept o comunitate de timișoreni pasionați de mediul înconjurător, dedicați transformării orașului într-un spațiu mai verde și mai sănătos pentru toți.

Foto: Radio România Timișoara

Articol de Iulian Busan, Publicat: 27 Octombrie 2025, 16:49  • Actualizat: 27 Octombrie 2025, 16:49

Un grup de tineri informaticieni din Timișoara a inițiat Green Twin, o rețea de voluntari care sprijină autoritățile la udarea arborilor tineri, cu ambiția unui oraș mai verde, viu și sănătos.

Inițiativa a început vara aceasta, pe fondul verilor tot mai toride și al temperaturilor în creștere din mediul urban, prilej prin care voluntarii au intervenit în zonele cu plantări recente și au efectuat udări suplimentare pe vreme de caniculă.

Cei implicați în proiect se descriu drept o comunitate de timișoreni pasionați de mediu, hotărâți să transforme orașul într-un spațiu mai verde și mai sănătos pentru toți.

Povestea Green Twin

Proiectul a început cu o platformă online, iar după lansare echipa de voluntari a trecut la munca fizică în teren, respectiv udarea arborilor tineri.

„La început eram trei și, dintr-un complex de împrejurări, eram cumva mai apropiați orecum de primărie și am aflat de la ei că au plantat foarte mulți copaci și în mijlocul verii, în perioada caniculei, au dificultăți în a-i uda pentru că atunci când e cald copacul are nevoie de mai multă apă ca de obicei. Și ne-am propus să încercăm să dăm o mână de ajutor și să udăm copacii din oraș. Și așa am început. Prima dată cu un bidon de apă, cărând de acasă până la primul copac din jur, după aia cu bidoane în mașină, mai mici, mai mari. În timp așa a devenit un fel de hobby să udăm compacii seara. Mai ales în perioada de caniculă, copacii trebuie udat pe răcoare sau pe o temperatură cât mai joasă. Dacă îi udăm ziua la 35 de grade, ei o să se usuce și o să moară”, spune Andrei Cătălin Bora, unul dintre inițiatorii proiectului.

Potrivit informaticianului, acesta a început să se atașeze de copaci, iar acum îi studiază dacă sunt sănătoși.

„Spre deosebire de autorități, noi putem să facem asta, că noi putem să lucrăm și ziua și noaptea și oricând. La început, motivația era ca să ajutăm primăria, dar cu timpul ce se întâmplă, încep să fii atașat de copaci. Eu mă trezesc mergând pe stradă și uitându-mă la copaci, cum au frunzele și dacă sunt udați, dacă sunt sănătoși sau nu, lucru pe care până acum nu-l făceam și nimeni nu pot să spun că mă interesa foarte tare”, explică Andrei Cătălin Bora.

Conform Radio România Timișoara, tinerii vor să strângă cât mai mulți voluntari pentru a acoperi cât mai multe zone din Timișoara.

„Acum suntem peste 10, dar fiecare are modul lui de a face treaba asta. Cred că cel mai simplu e efectiv să iei bidoane de apă de 5 litri și să mergi cu ele de la cișmele la pom. Cumva asta încurajăm pe toată lumea pentru că asta poți să o facă oricine și poți să iei apă de la tine de acasă sau de la o fântână și să mergi la un copac din zona în care stai. Cam ăsta ar fi lucrul la care vrem să ajungem, cât mai mulți voluntari, care să acopere cât mai multe zone din jurul lor. Există o oarecare coordonare, în sensul în care avem o aplicație, și o hartă și o platformă în care știm cine a udat, când a udat astfel încât să nu udăm aceiași copaci din aceiașzi zonă. În schimb, fiecare poate să ude când poate și cum poate și poate să iasă pe teren când are timp liber”, mai spune tânărul.

Inițiativa, apreciată de Primăria Timișoara

Inițiativa tinerilor voluntari este considerată mai mult decât binevenită de către administrația locală.

„În ultimii ani, am avut campanii intense de înverzire a orașului. Campania a început în 2024, toamna, și a continuat în primăvară. A însemnat aproximativ 3.000 de copaci tineri și am intervenit în special în zonele intens circulate, în apropierea bulevardelor pentru că acolo se formează insule de căldură. Noi, ca primărie, evident, avem un program de întreținere zilnică, intervenim și acoperim cam 1.500 – 1.800 de copaci zilnic, în funcție de trasele pe care firmele cu care avem contract acționează. Apreciem astfel de inițiative și într-adevăr sunt un partener de nădejde, arată angajamentul față de comunitate și grija față de mediu, mai ales vara care a devenit din ce în ce mai fierbinte și mai secetoasă”, a transmis purtătoarea de cuvânt a Primăriei Timișoara, Silvana Andreaș.

Odată cu răcirea vremii, echipa de voluntari își mută accentul pe planificare și pe proiectele care urmează, a precizat Andrei Cătălin Bora.

„Vrem să ne constituim ca asociație și să putem sta la masă cu ceilalți și să avem un cuvânt mai important de spus. Vrem să fim apropiați de primărie pentru că ei sunt una dintre sursele de informare asupra problemelor locale. Din ce știm, în această toamnă ei vor să aibă campanii de plantare la care vrem și noi să dăm o mână de ajutor. La primăvară, când începe să se înverzească, vrem să ieșim cu voluntarii pe stradă să mapăm copacii, să vedem care s-a uscat și care a supraviețuit și să dăm aceste rapoarte primăriei ca să știe exact unde să mai planteze”, spune tânărul.

Citește și: Au început înscrierile pentru concursul educațional de mediu „Eco Provocarea”, ediția a XV-a

Remorcherul scufundat la jumătatea lunii martie în Marea Neagră va fi ridicat, miercuri, la suprafaţă
Știri locale 16 Iunie 2026, 19:13

Remorcherul scufundat la jumătatea lunii martie în Marea Neagră va fi ridicat, miercuri, la suprafaţă

Operațiunea va dura câteva ore.

Remorcherul scufundat la jumătatea lunii martie în Marea Neagră va fi ridicat, miercuri, la suprafaţă
BISTRIȚA-NĂSĂUD: Două din victimele exploziei unui cazan de țuică, în stare critică
Știri locale 16 Iunie 2026, 16:44

BISTRIȚA-NĂSĂUD: Două din victimele exploziei unui cazan de țuică, în stare critică

O femeie de 61 de ani a suferit arsuri pe o treime din corp, iar soţul acesteia, de 68 de ani, are arsuri pe aproximativ 6%...

BISTRIȚA-NĂSĂUD: Două din victimele exploziei unui cazan de țuică, în stare critică
București: Un bărbat urmărit internaţional pentru trafic de minori, găsit de polițiști
Știri locale 16 Iunie 2026, 16:13

București: Un bărbat urmărit internaţional pentru trafic de minori, găsit de polițiști

„Bărbatul urmează să fie introdus într-un penitenciar din Capitală”, a precizat Poliţia Capitalei.

București: Un bărbat urmărit internaţional pentru trafic de minori, găsit de polițiști
DÂMBOVIȚA: 6 arestări și 10 măsuri de control judiciar, în cazul furtului de produse petroliere
Știri locale 16 Iunie 2026, 16:09

DÂMBOVIȚA: 6 arestări și 10 măsuri de control judiciar, în cazul furtului de produse petroliere

Au fost indisponibilizate 3 tone de produs petrolier finit, sume de bani şi 22 de autocisterne.

DÂMBOVIȚA: 6 arestări și 10 măsuri de control judiciar, în cazul furtului de produse petroliere
Încă o persoană vârstnică, accidentată pe scările rulante ale pasajului subteran din Bistriţa
Știri locale 16 Iunie 2026, 14:30

Încă o persoană vârstnică, accidentată pe scările rulante ale pasajului subteran din Bistriţa

Scările rulante au fost date în folosință în luna februarie. Acestea nu vor mai funcţiona până când nu se va face o nouă...

Încă o persoană vârstnică, accidentată pe scările rulante ale pasajului subteran din Bistriţa
GORJ: „Sânziene pe asfalt”, pe 19 iunie, la Muzeul de Artă Târgu Jiu
Știri locale 16 Iunie 2026, 13:39

GORJ: „Sânziene pe asfalt”, pe 19 iunie, la Muzeul de Artă Târgu Jiu

Evenimentul propune o serie de activități tradiționale, precum împletirea cununilor, olărit, ateliere de dans, vioară și...

GORJ: „Sânziene pe asfalt”, pe 19 iunie, la Muzeul de Artă Târgu Jiu
BISTRIȚA-NĂSĂUD: Fata rănită de un autoturism pe trotuar, în stare critică
Știri locale 16 Iunie 2026, 12:35

BISTRIȚA-NĂSĂUD: Fata rănită de un autoturism pe trotuar, în stare critică

Trei persoane au fost accidentate, luni, de o maşină condusă de un bărbat de 59 de ani care a pierdut controlul direcţiei și...

BISTRIȚA-NĂSĂUD: Fata rănită de un autoturism pe trotuar, în stare critică
OLT: Amenzi aplicate unor societăți pentru poluarea aerului cu fum și praf, în urma unor controale efectuate cu drona
Știri locale 16 Iunie 2026, 09:30

OLT: Amenzi aplicate unor societăți pentru poluarea aerului cu fum și praf, în urma unor controale efectuate cu drona

Amenzile aplicate în urma primelor verificări cu drona se ridică la suma totală de 97.000 de lei.

OLT: Amenzi aplicate unor societăți pentru poluarea aerului cu fum și praf, în urma unor controale efectuate cu drona

Radio România Actualitați

Volei: Daniel Chițigoi, primul român care va juca în campionatul Japoniei

Volei: Daniel Chițigoi, primul român care va juca în campionatul Japoniei

Volei: Daniel Chițigoi, primul român care va juca în campionatul Japoniei
Parlamentul European a aprobat acordul comercial încheiat, în 2025, de UE și SUA

Parlamentul European a aprobat acordul comercial încheiat, în 2025, de UE și SUA

Parlamentul European a aprobat acordul comercial încheiat, în 2025, de UE și SUA
Politicienii trebuie să rezolve "problemă uriașă a deficitului bugetar excesiv"

Politicienii trebuie să rezolve "problemă uriașă a deficitului bugetar excesiv"

Politicienii trebuie să rezolve "problemă uriașă a deficitului bugetar excesiv"
Atacurile urşilor s-au înmulţit în ultima perioadă

Atacurile urşilor s-au înmulţit în ultima perioadă

Atacurile urşilor s-au înmulţit în ultima perioadă