Au fost gasite 26 articole pentru arbori

Specialiștii au constatat că regenerarea naturală nu mai era posibilă în zonă.

Inițiativa mobilizează comunitățile de locatari și promovează grădinăritul în comun.

Amenajările vor aduce numeroase beneficii mediului înconjurător și localnicilor.

Speciile utilizate pentru împăduriri şi completări au fost diverse, incluzând cer, gorun, stejar, frasin, paltin, cireş şi tei.

Platforma face parte din procesul de digitalizare a serviciilor publice.

Administrația locală își propune îmbunătăţirea calităţii aerului şi asigurarea unui mediu mai sănătos pentru locuitori.

Cantitatea de material lemnos ar fi fost sustrată din fondul forestier naţional, situat în zona cantonului nr. 7 – Pârâul...

Prejudiciul estimat este de peste 44.690 de lei.

Ținta Primăriei Capitalei este de 1.000 de arbori.

Voluntarii se descriu drept o comunitate de timișoreni pasionați de mediul înconjurător, dedicați transformării orașului...

Proiectul promovează educația de mediu prin lecții și activități interactive și practice, iar participanții devin...

Prima tranșă a campaniei, de peste 10.000 de copaci, urmează să fie plantată în toamna lui 2025.

Timp de doi ani și jumătate, vor fi dezvoltate multiple spații verzi în oraș.

Primăria Arad a depus o plângere penală pentru distrugerea vegetației forestiere.

Au fost aplicate 38 de sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de peste 22.000 de lei.

Proiectul de înverzire a început în 2020.

A fost necesară intervenţia şi pe drumul naţional DN55, unde vântul a doborât mai mulţi arbori.

Acțiunile de plantare marchează evenimentul anual „Luna Pădurii”.

ADR Vest semnat contractele de finanţare cu primăriile din cele trei orașe.

Valoarea proiectului este de două milioane de euro, bani asigurați de PNRR.

Ciuperca Ophiostoma novo-ulmi a provocat uscarea unui număr însemnat de exemplare de ulm în Parcul şi Pădurea Crâng.

Cazurile sunt din ce în ce mai dese.

Vântul a rupt și o schela și o casă a fost inundată în timpul furtunii.

Campania „Copaci pentru viață” are drept scop plantarea 3 miliarde de copaci până în 2030.

Arborii de pe marginea DN 13A pun în pericol circulația.

Primăria Timișoara continuă acțiunile ecologice și în 2024, cu un proiect-pilot de plantări în cadrul instituțiilor de...