IAȘI: Femeie cu hipotermie gravă, transportată la Spitalul „Sf. Spiridon”
Femeia avea temperatura corporală de 28,7 grade Celsius.
Articol de Diana Oprea, Publicat: 11 Ianuarie 2026, 16:23 • Actualizat: 11 Ianuarie 2026, 17:25
O femeie în vârstă de 72 de ani aflată într-o stare gravă de hipotermie a fost transportată la Unitatea de Primire a Urgenţelor (UPU) a Spitalului „Sf. Spiridon” din Iași.
Pacienta, găsită într-o anexă fără căldură
Coordonatorul UPU-SMURD Iaşi, dr. Diana Cimpoeşu, a declarat că femeia avea o hipotermie moderată, temperatura corporală fiind de 28,7 grade Celsius, după ce a fost găsită într-o anexă, fără căldură sau apă curentă.
După ce a fost stabilizată şi reechilibrată hidric şi termic, ea a fost internată în clinica medicală de gardă.
„Pacienta este conştientă. Nu avem motive de îngrijorare. Se recuperează bine”, a declarat dr. Diana Cimpoeşu.
Medicul a sfătuit cetăţenii să îşi sune cât de des pot rudele sau prietenii despre care ştiu că locuiesc singuri, precizează Agerpres.
Citește și: Persoane fără adăpost din Botoșani, identificate și preluate pe fondul condițiilor meteo nefavorabile













