Numărul internărilor din cauza gripei și pneumoniei, în creștere în județul Timiș
Medicii încurajează localnicii să se imunizeze cu ser antigripal.
Articol de Iulian Busan, Publicat: 12 Decembrie 2024, 17:20 • Actualizat: 12 Decembrie 2024, 17:20
Direcția de Sănătate Publică Timiș a înregistrat peste 160 de internări cauzate de infecții respiratorii, pneumonii și gripă în județul Timiș, în prima parte a lunii decembrie.
Numărul de îmbolnăviri este în creștere ușoară, față de ultima raportare, relatează Radio România Timișoara.
„În total, pentru perioada 4-10 decembrie, au fost raportate peste 2.000 de cazuri de infecții ale căilor respiratorii superioare, din care 65 sunt tratate în spital. Medicii au mai raportat și 217 cazuri de pneumonie, cu 86 de internări. A crescut și numărul celor suspecți a fi infectați cu virusul gripal, fiind raportate 77 de cazuri, dintre care 14 au necesitat îngrijiri în unitățile sanitare. Din fericire, nu au fost raportate decese”, spune Cornelia Bubatu, purtătoarea de cuvânt a DSP, Cornelia Bubatu.
Medicii recomandă vaccinarea antigripală
Saloanele Spitalului de Boli Infecțioase „Victor Babeș” din Timișoara sunt ocupate complet cu pacienți cu probleme respiratorii, mărturisește managerul Cristian Oancea.
„Numărul de infecții respiratorii au trecut mai ales în zona infecțiilor virale, avem și gripă documentată. O parte din pacienții rămân internați, dar pacienții care nu prezintă complicații respiratorii preferă să fie tratați la domiciliu. Într-adevăr, această toamnă rece și umedă a făcut ca numărul de infecții respiratorii din cazul virozelor să crească. La Boli infecțioase 1, toate locuri erau ocupate, mai aveam locuri la Boli infecțioase 2, dar dacă trebuie, o să mai acordăm o parte din aripa de pneumologie pentru patologia infecto-contagioasă de la boli infecțioase”, spune Cristian Oancea.
Medicii încurajează vaccinarea antigripală și antipneumococică, mai ales în cazul persoanelor vârstnice.
Pentru prevenția îmbolnăvirii, medicii recomandă evitarea aglomerațiilor, o igienă riguroasă a mâinilor și consumul de alimente și băuturi bogate în vitamine și nutrienți.
Citește și: Numărul cazurilor de gripă în județul Tulcea a crescut de peste trei ori













