OLT: Pompierii evacuează apa din 10 gospodării din Drăgănești, afectate de inundații în urma furtunii
Oraşul Drăgăneşti-Olt s-a aflat noaptea trecută sub Cod portocaliu pentru descărcări electrice, vânt, grindină și averse.
Articol de Diana Oprea, Publicat: 12 Iunie 2026, 13:54 • Actualizat: 12 Iunie 2026, 13:54
Pompierii olteni intervin, vineri, pentru evacuarea apei din mai multe locuințe, beciuri și curți din orașul Drăgănești-Olt, inundate în urma furtunii din noaptea trecută, transmite purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Olt, Cristian Firică.
4 locuinţe, 5 beciuri şi o curte, afectate
„În urma precipitaţiilor abundente şi a apei provenite din scurgerile de pe versanţi, în oraşul Drăgăneşti-Olt s-a acţionat, pe parcursul nopţii, pentru evacuarea apei din 10 gospodării. Au fost afectate 4 locuinţe, 5 beciuri şi o curte, situate pe străzile Islazului, Fântânele, Pieţei, Eternităţii, Livezii şi Prunului.
În acest moment, se intervine cu o autospecială de stingere prevăzută cu accesorii pentru evacuarea apei şi cu 3 motopompe pe strada Livezii, în oraşul Drăgăneşti-Olt”, a precizat reprezentantul ISU Olt.
Oraşul Drăgăneşti-Olt s-a aflat noaptea trecută sub incidenţa unei avertizări cod portocaliu pentru descărcări electrice, vânt (70-80/ oră), grindină, averse ce pot cumula 25-40 litri pe metru pătrat, menționează Agerpres.
Citește și: 60 de elevi evacuați dintr-o școală din județul Buzău, în care a pătruns apă în urma precipitațiilor













