Ploile abundente au afectat mai multe localități din județul Vrancea. Mesaj RO-Alert, emis vineri
Pompierii intervin vineri pentru evacuarea apei din curțile gospodăriilor.
Articol de Iulian Busan, Publicat: 06 Februarie 2026, 14:03 • Actualizat: 06 Februarie 2026, 14:09
Mai multe localități din județul Vrancea au fost afectate de inundații în urma ploilor abundente din ultimele zile, care au provocat acumulări semnificative de apă în curțile gospodăriilor, a anunțat vineri Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Vrancea.
Mesaj RO-Alert, emis în zonă
Potrivit sursei citate, pompierii intervin vineri, alături de serviciile voluntare, pentru evacuarea apei şi limitarea efectelor produse de fenomenele meteo periculoase.
„În urma ploilor abundente din ultima perioadă, pompierii militari ai Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă «Anghel Saligny» al judeţului Vrancea, împreună cu serviciile voluntare pentru situaţii de urgenţă, acţionează pentru evacuarea apei acumulată în mai multe curţi din localităţile: Focşani, Mărăşeşti, Dumbrăveni, Boloteşti, Goleşti, Gugeşti, Sihlea, Coteşti şi Vânători”, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Vrancea, Florin Olaru.
Principala cauză a inundațiilor în zonă o reprezintă colmatarea şanţurilor de scurgere, care nu au mai putut face faţă volumului mare de apă provenit din precipitaţii, au precizat reprezentanții ISU.
„Inundarea curţilor a fost cauzată de acumulările de apă rezultate în urma precipitaţiilor abundente, favorizate de şanţuri colmatate, care nu au fost curăţate la timp. Sunt situaţii care devin vizibile doar în momentul unor ploi mai consistente”, a precizat Florin Olaru.
Măsurile adoptate de autorități
O excepţie o reprezintă localitatea Băleşti, unde pârâul Coţatcu a ieşit din matcă şi a afectat o fermă din zonă, relatează Agerpres.
Ca măsură suplimentară, la nivelul judeţului a fost activat Centrul Judeţean de Conducere şi Coordonare a Intervenţiei, pentru supravegherea situaţiei în timp real şi gestionarea eficientă a resurselor implicate.
Totodată, ISU Vrancea a suplimentat capacitatea operaţională, pentru a permite intervenţii rapide în cazul intensificării fenomenelor.
Vineri dimineața, un mesaj RO-Alert a fost transmis localnicilor cu privire la pericolul de inundaţii, pe fondul ploilor abundente.
Citește și: Cod roşu hidrologic emis de autorităţile prahovene, după inundarea curţilor din trei localităţi













