„Seară Vieneză”, organizată de Filarmonica Banatul Timișoara
Evenimentul promite o incursiune în lumea muzicii clasice, purtând publicul prin Viena de altădată, oraşul unde geniile muzicii au scris istorie.
Articol de Iulian Busan, Publicat: 10 Octombrie 2025, 14:48 • Actualizat: 10 Octombrie 2025, 14:48
Filarmonica „Banatul” Timișoara invită publicul vineri, la ora 19.00, în Sala Capitol, la un concert al Orchestrei simfonice sub bagheta dirijorului vienez Sascha Goetzel.
Maestrul se află în rezidență la instituția de cultură în stagiunea 2025–2026, relatează Agerpres.
Programul propune o călătorie prin Viena clasică, orașul marilor școli și al compozitorilor care au făcut istorie, potrivit unui comunicat al filarmonicii.
Incursiune muzicală prin Viena de altădată
Intitulat „Viennese Evening”, concertul include interpretări ale unor capodopere de Wolfgang Amadeus Mozart, precum şi o lucrare semnată de Franz Schubert, într-un program care celebrează frumuseţea şi rafinamentul muzicii din epoca clasică şi cea romantică.
În deschiderea programului, Orchestra Filarmonicii Banatul Timişoara va interpreta „Divertisment pentru orchestră de coarde” în re major, urmat de „Concertul nr. 14 pentru pian şi orchestră” în mi bemol major, lucrare interpretată de pianista Adela Liculescu, artistă stabilită la Viena, care a obţinut numeroase premii la competiţii internaţionale.
Ultimul acord al serii aparține „Simfoniei nr. 3 în Re major”, de Franz Schubert, o lucrare ce păstrează, încă vie, emoția romantică a epocii.
Citește și: Concertul de muzică interbelică „Poveste din Bucureștiul de Odinioară”, susținut la Paris și Berlin













