TIMIȘOARA: De luna viitoare, vaporașele revin pe râul Bega
Anual, aproape 200.000 de călători folosesc acest mijloc de agrement.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 25 Februarie 2025, 14:19 • Actualizat: 25 Februarie 2025, 14:28
Flota de vaporașe va reveni, începând de luna viitoare, pe râul Bega din Timișoara.
Cele 7 ambarcațiuni au fost deja lansate la apă și vor fi relansate în circuitul turistic începând cu 1 martie, anunță Radio Radio Timișoara.
Vaporașele vor rămâne mai mult un mijloc de agrement decât unul de transport, a scris un reprezentant al primăriei pe o rețea de socializare.
Municipalitatea dorește să transforme Canalul Bega într-o modalitate de recreere pentru timișoreni, iar traseele turistice ar putea fi conectate la un circuit al vinului.
Anual, aproape 200.000 de călători folosesc acest mijloc de agrement.
Autoritățile vor ca, în viitor, să înlocuiască vaporașele actuale cu noi ambarcațiuni electrice, mai rapide și cu un design mai atractiv.
Citește și: 2 indivizi, prinşi la Arad când vindeau 5.500 de comprimate de ecstasy













