TIMIȘOARA: Expoziția „Când Lumea Se Frânge.Grafica Miturilor Ultimului Ceas”, la MNArT
Expoziția de grafică poate fi vizitată în perioada 17 decembrie - 15 februarie 2026. vernisajul este gratuit.
Articol de Diana Oprea, Publicat: 17 Decembrie 2025, 17:18 • Actualizat: 17 Decembrie 2025, 17:19
Expoziția „Când Lumea Se Frânge.Grafica Miturilor Ultimului Ceas” va fi vernisată, miercuri, la ora 17.00, la Muzeul Naţional de Artă Timişoara (MNArT). Aceasta cuprinde lucrări de bandă desenată create de studenţi ai Facultăţii de Arte şi Design a Universităţii de Vest Timişoara.
Printr-o abordare vizuală contemporană, expoziţia propune o incursiune în miturile sfârşitului lumii, de la apocalipsele antice la scenariile post-umane ale prezentului. Distrugerea este tratată nu ca final, ci ca prag al transformării: focul, apa şi ruina devin începuturi, iar grafica funcţionează ca un limbaj al memoriei şi al urmelor, comunică MNArT.

Proiectul „Fragilitatea Eternului. De la Pompeii la Grand Tour până astăzi”
Lucrările reflectă anxietăţile actuale legate de colapsul ecologic, instabilitatea digitală şi fragilizarea relaţiei dintre om şi natură, plasându-le într-un dialog cu marile mituri ale regenerării. Fără a ilustra literal catastrofa, artiştii propun viziuni simbolice despre ceea ce rămâne după prăbuşire: forme, semne, fragmente şi posibilitatea unei noi ordini, notează Agerpres.
Realizată în contextul amplului proiect muzeal „Fragilitatea Eternului. De la Pompeii la Grand Tour până astăzi”, cu susţinerea curatoarei Andreea Foanene, expoziţia „Când Lumea Se Frânge” invită publicul să privească sfârşitul ca pe un moment de reflecţie şi reconfigurare, nu de dispariţie.
Astfel, expoziţia devine o întâlnire cu o nouă generaţie de artişti, care transformă mitul ultimului ceas în speranţa începutului.
Studenţii care semnează lucrările sunt: Antonia Burchiu, Corina Petrehele, Corina Marielena Florica, Clara Denisa Iurchevici, Denis Ene, Dragoş-Toma Teodorescu, Evelin-Beatrice Baumann, Francesca Ababei, Gabriel-Ioan Dobre, Gabriel Andrei Badea, Haritina Truşcă, Ida Maria Gavra, Karina Feier, Luiza Maria Ispas, Mihai Octavian Hristea şi Patricia Elena Tărăbuţă.
Expoziţia va putea fi vizitată în perioada 17 decembrie - 15 februarie 2026, iar accesul publicului la vernisaj este gratuit.
Citește și: Expoziția „Vulturu 25”, la Muzeul de Artă din Tulcea













