Sursa ta de încredere

Tradițiile și gastronomia locală, atracțiile weekendului în județul Harghita

Consiliul Județean anunță mai multe evenimente locale, precum Festivalul Sarmalelor la Praid, „Satul în oraș”, respectiv Târgul produselor locale la Miercurea-Ciuc și Târgul de Toamnă la Odorheiu Secuiesc.

Tradițiile și gastronomia locală, atracțiile weekendului în județul Harghita
Foto: pexels.com / Bianca Claudia

Articol de Iulian Busan, Publicat: 16 Septembrie 2025, 15:47  • Actualizat: 16 Septembrie 2025, 15:48

O serie de evenimente dedicate gastronomiei locale și tradiționale, precum și pasionaților de cultură, sport și afaceri, se va desfășura la finalul săptămânii în județul Harghita, a anunțat Consiliul Județean într-un comunicat.

Activități la Praid, Odorheiu Secuiesc și Miercurea-Ciuc

Primul eveniment are loc între 19 și 21 septembrie, la Praid, unde se desfășoară tradiționalul Festival al Sarmalelor, ajuns la ediția a XXVIII-a.

„Festivalul îşi propune ca, pe lângă sarmale şi produse locale, turiştii şi localnicii să se bucure de o serie de activităţi care să le umple timpul liber. Astfel, cei prezenţi vor avea parte de mişcare, ritm şi sport în toate cele trei zile ale festivalului, începând de vineri cu Zumbatomik şi continuând duminică cu Campionatul de handbal al Ţinutului Sării – ediţia a XI-a. (...) Totodată, în această perioadă va avea loc şi un concert dedicat revitalizării turismului şi vieţii culturale din Praid”, se arată în comunicatul citat.

De asemenea, municipiul Odorheiu Secuiesc va găzdui un weekend încărcat cu evenimente gastronomice, de business, dar şi de relaxare.

„Iubitorii de gusturi locale şi cei care doresc să-şi pregătească cămara pentru iarnă sunt aşteptaţi la cea de-a 32-a ediţie a Târgului de Toamnă, ce se va desfăşura la Sala Sporturilor şi în zona din jur. Evenimentul promite să vă ţină ocupaţi cu o serie de activităţi: o expoziţie auto, un festival al vinului, o conferinţă de afaceri şi diverse evenimente în aer liber”, a transmis CJ Harghita.

La Miercurea-Ciuc sunt programate două evenimente care aduc orașul mai aproape de viața satului, și anume „Satul în oraș”, în perioada 20-21 septembrie” și Târgul produselor locale, pe 20 septembrie, unde meșteșugarii îi așteaptă pe vizitatori să le admire și să le cumpere produsele lucrate cu migală.

50 de producători harghiteni, la cea mai mare expoziție agroalimentară din Ungaria

Președintele CJ Harghita, Bíró Barna-Botond, i-a invitat pe cei care nu cunosc frumusețile județului să participe la evenimente și să descopere locurile și tradițiile locale.

„An de an, organizatorii acestor evenimente, alături de partenerii lor, şi-au propus să vă ofere experienţe de neuitat, iar eu cred că este un bun prilej pentru cei care încă nu cunosc frumuseţile judeţului să vină, să le descopere şi să se bucure împreună cu noi”, a declarat Bíró Barna-Botond, citat în comunicatul de presă.

Totodată, produsele locale se bucură recunoaștere internațională, întrucât aproape 50 de producători harghiteni vor participa, în zilele următoare, la cea mai mare expoziție agricolă și agroalimentară din Ungaria.

„În acest weekend, în perioada 18-21 septembrie, la Budapesta, în incinta HUNGEXPO, are loc cea mai mare expoziţie agricolă şi agroalimentară din Ungaria — Expoziţia şi Târgul Naţional Agricol şi Alimentar (OMÉK). La acest eveniment de prestigiu, peste 100 de produse locale, de la 47 de producători din Ţinutul Secuiesc, îi aşteaptă pe vizitatori într-un stand de 500 de metri pătraţi”, se mai arată în comunicat.

Președintele CJ Harghita, Bíró Barna-Botond, a precizat că județul se pregătește pentru obținerea prestigiosului titlu de Regiune Gastronomică a Europei în 2027.

„Produsele locale şi tradiţionale sunt cartea noastră de vizită când vorbim de prezenţa la târgurile naţionale şi internaţionale, mai ales acum, când ne pregătim să fim la înălţime pentru prestigiosul titlu obţinut de Regiune Gastronomică a Europei în 2027. Fiecare eveniment de genul celor care vor avea loc în acest sfârşit de săptămână în judeţul Harghita este dovada că experienţele trăite aici sunt şi pot fi unice”, a spus Bíró Barna-Botond.

Citește și: Festivalul-Concurs Național „Maria Tănase”, la Craiova

CONSTANȚA: Bulevard recent reabilitat, inundat în urma unei ploi | VIDEO
Știri locale 07 Iunie 2026, 15:35

CONSTANȚA: Bulevard recent reabilitat, inundat în urma unei ploi | VIDEO

Condițiile meteorologice au creat probleme în mai multe județe.

CONSTANȚA: Bulevard recent reabilitat, inundat în urma unei ploi | VIDEO
BUZĂU: 9 localități, afectate de fenomenele meteo. Pompierii intervin pentru evacuarea apei din gospodării
Știri locale 07 Iunie 2026, 15:07

BUZĂU: 9 localități, afectate de fenomenele meteo. Pompierii intervin pentru evacuarea apei din gospodării

Pompierii au intervenit, de asemenea, pentru degajarea unor copaci căzuţi.

BUZĂU: 9 localități, afectate de fenomenele meteo. Pompierii intervin pentru evacuarea apei din gospodării
MUREȘ: 4 răniți după ce un autoturism a lovit un gard și a avariat o conductă de gaz
Știri locale 07 Iunie 2026, 14:14

MUREȘ: 4 răniți după ce un autoturism a lovit un gard și a avariat o conductă de gaz

Victimele au fost transportate la Compartimentul de Primiri Urgenţe Sovata pentru investigaţii medicale suplimentare.

MUREȘ: 4 răniți după ce un autoturism a lovit un gard și a avariat o conductă de gaz
ALBA: Șofer cu alcoolemie de 2,48 la mie, reținut de polițiști în urma unui accident rutier, la Lancrăm
Știri locale 07 Iunie 2026, 12:52

ALBA: Șofer cu alcoolemie de 2,48 la mie, reținut de polițiști în urma unui accident rutier, la Lancrăm

Bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influenţa...

ALBA: Șofer cu alcoolemie de 2,48 la mie, reținut de polițiști în urma unui accident rutier, la Lancrăm
IAȘI: Explozie de butelie într-o locuință din Sinești. Două victime, la spital cu arsuri de gradul II
Știri locale 07 Iunie 2026, 10:58

IAȘI: Explozie de butelie într-o locuință din Sinești. Două victime, la spital cu arsuri de gradul II

Victimele au transportate la spital cu arsuri de gradul II la nivelul feţei şi al picioarelor.

IAȘI: Explozie de butelie într-o locuință din Sinești. Două victime, la spital cu arsuri de gradul II
BUCUREȘTI: Anchetă după moartea unui medic rezident de la Spitalul Floreasca
Știri locale 07 Iunie 2026, 10:02

BUCUREȘTI: Anchetă după moartea unui medic rezident de la Spitalul Floreasca

Doctorul era de gardă și a dispărut timp de câteva ore.

BUCUREȘTI: Anchetă după moartea unui medic rezident de la Spitalul Floreasca
HARGHITA: Incendiu la Spitalul de Psihiatrie din Tulgheş
Știri locale 07 Iunie 2026, 07:34

HARGHITA: Incendiu la Spitalul de Psihiatrie din Tulgheş

În jur de 20 de pacienţi au fost evacuaţi preventiv din incinta unității sanitare.

HARGHITA: Incendiu la Spitalul de Psihiatrie din Tulgheş
BIHOR: Andrei Vrabii, în fruntea clasamentului la Triatlonul „Half Distance IronMan” de la Oradea
Știri locale 06 Iunie 2026, 16:10

BIHOR: Andrei Vrabii, în fruntea clasamentului la Triatlonul „Half Distance IronMan” de la Oradea

Sportivul a finalizat cursa în 4 ore 08 minute şi 08 secunde.

BIHOR: Andrei Vrabii, în fruntea clasamentului la Triatlonul „Half Distance IronMan” de la Oradea

Radio România Actualitați

Handbal: CSM București, locul trei în Liga Campionilor

Handbal: CSM București, locul trei în Liga Campionilor

Handbal: CSM București, locul trei în Liga Campionilor
Avertizare cu cod portocaliu de inundații pe râurile mici din județul Constanța

Avertizare cu cod portocaliu de inundații pe râurile mici din județul Constanța

Avertizare cu cod portocaliu de inundații pe râurile mici din județul Constanța
Inundații în mai multe zone din municipiul Constanța, în urma ploilor torenţiale

Inundații în mai multe zone din municipiul Constanța, în urma ploilor torenţiale

Inundații în mai multe zone din municipiul Constanța, în urma ploilor torenţiale
O mare parte dintre adolescenții și tinerii din România participă la programele Erasmus

O mare parte dintre adolescenții și tinerii din România participă la programele Erasmus

O mare parte dintre adolescenții și tinerii din România participă la programele Erasmus