VÂLCEA: Drumul Loviștei va intra în proces de modernizare
Tronsonul asigură o legătură strategică între Curtea de Argeș și Sibiu.
Articol de Iulian Busan, Publicat: 28 Iulie 2025, 11:30 • Actualizat: 28 Iulie 2025, 11:31
Lucrările pentru modernizarea Drumului Loviștei, un proiect important pentru conectivitatea și dezvoltarea regională a județului Vâlcea, vor începe oficial din data de 15 august, a anunțat președintele Consiliului Județean (CJ), Constantin Rădulescu.
O rută cu potențial strategic ce traversează zona montană a județului, Drumul Loviștei va asigura o legătură rutieră importantă între Curtea de Argeș și Sibiu.
Modernizarea Drumului Loviștei, o investiție strategică
Proiectul are în vedere îmbunătățirea infrastructurii rutiere în nordul județului, cu un impact direct asupra locuitorilor din comunele Câineni, Boișoara, Perișani și Titești.
Conform Radio România Oltenia-Craiova, investiția va contribui la la creșterea mobilității și a siguranței în trafic.
Autoritățile vâlcene au în vedere dispunerea unor măsuri de protecție a lucrărilor, cu precădere în privința traficului greu.
Citește și: „Drumul Mănăstirilor şi al Sihaştrilor” din Alba, modernizat cu 72 de milioane de lei













