VASLUI: Doi tineri arestaţi pentru trafic de stupefiante
Printre clienții celor doi s-ar fi aflat și minori.
Articol de Victor Marin, Publicat: 22 Mai 2026, 20:20
Doi tineri în vârstă de 21 şi 22 de ani din municipiul Vaslui au fost arestaţi preventiv pentru 30 de zile, fiind acuzați de trafic de droguri de risc şi mare risc.
Poliţiştii Serviciului de Combatere a Criminalităţii Organizate Vaslui, împreună cu procurorii DIICOT - Biroul Teritorial Vaslui, au documentat activitatea infracţională a celor doi tineri.
Potrivit acestora, între noiembrie 2025 - martie 2026, persoanele cercetate ar fi procurat, deţinut, vândut şi oferit către consumatori din judeţele Vaslui şi Iaşi, inclusiv minori, diferite cantităţi de stupefiante.
"În urma percheziţiilor domiciliare efectuate la adrese din municipiile Vaslui şi Iaşi, au fost descoperite şi ridicate diferite cantităţi de droguri de mare risc, patru telefoane mobile, trei cartele sim şi mai multe mijloace de probă, un cântar electronic de mare precizie, mai multe bunuri ce prezentau urme de substanţă şi două grindere ce prezentau urme de materie vegetală", au precizat reprezentanţii IPJ Vaslui.
Citește și: Mario Iorgulescu a fost condamnat la 8 ani şi 8 luni închisoare













