Noi suntem Radio România, împreună de 95 de ani!

Ucraina, ultima adversară a României la Euro 2024

Naționala de fotbal a Ucrainei a câștigat cu 2-1 play-off-ul cu Islanda și s-a calificat la Campionatul European din Germania.

Articol de Victor Marin, Publicat: 26 Martie 2024, 23:49  • Actualizat: 27 Martie 2024, 00:34

Islanda a deschis scorul în minutul 30 prin Albert Gudmundsson, coleg cu Radu Drăgușin și George Pușcaș pe vremea când aceștia jucau la Genoa.

În minutul 40, Ucraina a marcat prin Roman Yaremchuk, dar golul vârfului de la Valencia a fost anulat la VAR, pe motiv offside.

Ucraina a egalat în minutul 54, prin Viktor Tsygankov, când extrema Gironei, revelația primei ligi spaniole, a marcat cu un șut din afara careului.

Ucraina a marcat golul victoriei și al calificării la Euro 2024 în minutul 84 prin Mykhaylo Mudryk, jucătorul lui Chelsea șutând puternic de la distanță.

La ambele goluri ale Ucrainei a pasat decisiv Georgiy Sudakov, mijlocaș la Shakhtar Donetsk.

În urma acestui rezultat, Ucraina va juca în grupa E a Campionatului European din Germania, alături de România, Belgia și Slovacia.

România va juca primul meci din grupă chiar împotriva Ucrainei, pe 17 iunie, la Munchen.

Cine este Ucraina?

Ucraina se află pe locul 24 în clasamentul FIFA și poate baza pe fotbaliști legitimați la Real Madrid, Girona, Valencia, Benfica, Arsenal, Chelsea, Everton sau Genoa.

România se află pe locul 45 în clasamentul FIFA.

În ultimul deceniu, Shakhtar Donetsk și Dynamo Kyiv, echipele care își dispută supremația campionatului intern în Ucraina, au jucat constant în grupele Ligii Campionilor.

Cine s-a mai calificat la Euro 2024?

În urma disputării play-off-urilor, și-au mai asigurat prezența la Campionatul European naționalele Georgiei și Poloniei.

Cele două echipe s-au calificat după ce au învins la loviturile de departajare Grecia, respectiv Țara Galilor.

Naționala de fotbal a Georgiei va evolua în premieră la un turneu final.

Madrid Open: Jaqueline Cristian o elimină pe Barbora Krejickova | VIDEO
Sport 26 Aprilie 2024, 19:53

Confruntarea a durat 127 de minute.

Play-off Superliga: CS Universitatea Craiova - CFR Cluj, 0-1 | VIDEO
Sport 26 Aprilie 2024, 00:23

Unicul gol al partidei a fost marcat de Daniel Bîrligea, la câteva minute după ce a intrat în teren.

Play-out Superliga: FC Hermannstadt - Petrolul Ploiesti, 2-0 | VIDEO
Sport 25 Aprilie 2024, 21:58

Deși au avut o posesie de doar 39%, sibienii și-au creat de două ori mai multe ocazii decât adversarii lor.

Play-out Superliga: UTA Arad - Oțelul Galați, 3-1 | VIDEO
Sport 25 Aprilie 2024, 21:29

Toate golurile au fost marcate în repriza a doua.

Madrid Open: Sorana Cîrstea, în turul al treilea
Sport 25 Aprilie 2024, 19:44

Românca a trecut de o jucătoare din Filipine.