ANM: Cod galben de ploi torențiale în 15 județe
În București, vremea va fi în general instabilă joi, cu perioade cu înnorări accentuate, ploi moderate cantitativ, descărcări electrice şi posibil grindină.
Articol de Ana-Maria Anitoiu, Publicat: 30 Mai 2024, 08:24 • Actualizat: 30 Mai 2024, 10:26
Sunt așteptate ploi și descărcări electrice în cea mai mare parte a țării şi pe alocuri de intensificări de scurtă durată ale vântului şi grindină, până joi seara, la ora 20:00, potrivit Administrației Naționale de Meteorologie (ANM).
Conform ANM, în intervale scurte de timp sau prin acumulare se vor înregistra cantităţi de apă de 15 - 25 litri/mp şi pe alocuri de peste 40 litri/mp.
Cod galben în mai multe județe
ANM a actualizat prognoza meteo și a emis o atenționare de Cod galben de instabilitate atmosferică accentuată, valabilă pe parcursul acestei zile în zone din 15 judeţe.
Potrivit meteorologilor, până la ora 23:00, vor fi averse cu caracter torenţial, descărcări electrice, izolat, vijelii şi grindină în judeţele Satu Mare, Maramureș, Bihor, Sălaj, Alba, Hunedoara, Sibiu, integral, și Suceva, Bistrița-Năsăud, Cluj, Arad, Caraș-Severin, Mehedinți, Gorj și Vâlcea, parțial.
În intervale scurte de timp (între o oră şi trei ore), cantităţile de apă vor ajunge la 20 - 25 l/mp şi izolat la peste 40 l/mp. Meteorologii au precizat că astfel de fenomene meteorologice de vreme instabilă se vor semnala pe arii restrânse şi în restul teritoriului.
Vreme instabilă în București
De asemenea, în Capitală, vremea va fi în general instabilă joi, cu perioade cu înnorări accentuate, averse moderate cantitativ (10 - 15 litri/mp), descărcări electrice şi posibil grindină. Vântul va sufla slab şi moderat, cu uşoare intensificări în timpul ploilor.
Temperatura maximă va fi joi de 25 - 26 de grade Celsius, iar cea minimă de 12 - 14 grade Celsius.
Citește și: Record de căldură, în aprilie. Supraîncălzirea planetei a continuat în ciuda atenuării fenomenului El Nino