INS: România a produs cu 8,3% mai puțin țiței, în primul trimestru din 2026, față de perioada similară din 2025
Pentru 2026, CNSP a estimat o cantitate de ţiţei de 2,68 milioane tep.
Articol de Ana-Maria Anitoiu, Publicat: 17 Mai 2026, 15:34 • Actualizat: 17 Mai 2026, 15:34
România a produs o cantiate de țiței de 579.400 de tone echivalent petrol (tep), în primele trei luni din 2026, cu 52.300 tep mai puțin (-8,3%) față de perioada similară a anului trecut, potrivit datelor centralizate de Institutul Naţional de Statistică (INS).
În primul trimestru al acestui an, importurile de țiței au depășit 1,576 milioane tep, fiind cu 694.200 tep sub cele consemnate în ianuarie - martie 2025 (-30,6%).
Producţia de ţiţei ar urma să scadă cu un ritm mediu anual de 2,5%, până în 2027
Potrivit celei mai recente Prognoze a echilibrului energetic, publicate de Comisia Naţională de Strategie şi Prognoză (CNSP), producţia de ţiţei ar urma să scadă cu un ritm mediu anual de 2,5%, până în anul 2027.
Astfel, pentru 2026, CNSP a estimat o cantitate de ţiţei de 2,68 milioane tep (-2,2%, comparativ cu anul anterior) şi pentru 2027, de 2,63 milioane tep (-1,9%), potrivit Agerpres.
Conform sursei citate, această scădere este consecinţa declinului natural al zăcămintelor şi a menţinerii unităţilor existente de producţie.
Importul de ţiţei este preconizat în creștere cu 7,4% în 2026, la 7,52 milioane tep, respectiv cu 7,8%, în anul 2027.
Citește și: Reuters: Cum au dus 50 de zile de război la pierderea a 50 de miliarde de dolari din petrol













