O barcă cu migranți s-a scufundat în largul Yemenului
Yemenul este o țară de tranzit frecvent aleasă de mulți migranți disperați care se îndreaptă spre nord, către Arabia Saudită, în speranța unui trai mai bun.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 04 August 2025, 07:12 • Actualizat: 04 August 2025, 07:18
Peste 60 de migranți au murit după ce barcă pe care se aflau s-a scufundat duminică, din cauza vremii nefavorabile, în largul coastelor Yemenului.
La bordul vasului se aflau aproximativ 150 de persoane, relatează BBC.
Ambarcațiunea s-a răsturnat în largul provinciei sudice Abyan, iar 68 de cadavre au fost recuperate, a declarat pentru BBC șeful Organizației Internaționale pentru Migrație (OIM) în Yemen.
12 persoane au fost salvate, în timp ce restul sunt în continuare dispărute.
Majoritatea victimelor sunt considerate a fi cetățeni etiopieni, potrivit OIM, care a numit incidentul „sfâșietor”.
Yemenul rămâne un punct important de tranzit pentru migranții din Cornul Africii care se îndreaptă spre statele din Golful Persic în căutare de locuri de muncă. OIM estimează că, în ultimele luni, sute de persoane au murit sau au dispărut în naufragii similare.
Șeful OIM Yemen, Abdusattor Esoev, a declarat că barca transporta aproximativ 157 de migranți pe o rută periculoasă, frecvent folosită de traficanții de persoane de-a lungul unei vaste zone de coastă.
Yemenul este o țară de tranzit frecvent aleasă de mulți migranți disperați care se îndreaptă spre nord, către Arabia Saudită, în speranța unui trai mai bun.
Potrivit Associated Press, corpurile a 54 de migranți au fost găsite pe țărm, în districtul sudic Khanfar, iar alte 14 au fost duse la morga unui spital din capitala provinciei Abyan, Zinjibar.
Direcția de securitate a provinciei Abyan a emis un comunicat cu privire la o amplă operațiune de căutare și salvare în desfășurare și a precizat că mai multe cadavre au fost descoperite de-a lungul unei porțiuni extinse de litoral.
Un purtător de cuvânt al OIM a declarat că agenția este „profund întristată” de această „pierdere tragică de vieți omenești”.
„Acest incident sfâșietor subliniază nevoia urgentă de mecanisme mai bune de protecție pentru migranții care se angajează în călătorii periculoase, adesea facilitate de traficanți lipsiți de scrupule care profită de disperarea și vulnerabilitatea lor”, a spus el.
Abdusattor Esoev a insistat, de asemenea, asupra importanței întăririi protecției legale pentru migranți, pentru a preveni exploatarea lor de către traficanți.
„Ceea ce recomandăm tuturor statelor membre este să-și îmbunătățească canalele legale de migrație, astfel încât oamenii să poată călători legal, fără să cadă pradă traficanților sau să fie forțați să urmeze rute periculoase”, a spus acesta.
OIM a descris anterior ruta dintre Cornul Africii și Yemen drept „una dintre cele mai aglomerate și mai periculoase rute de migrație mixtă”.
În luna martie, două ambarcațiuni ce transportau peste 180 de migranți s-au scufundat în largul districtului Dhubab din Yemen, din cauza mării agitate. Doar doi membri ai echipajului au fost salvați, în timp ce ceilalți pasageri au fost dați dispăruți și sunt considerați morți.
Migranții ajunși la centrele de sprijin din Yemen au raportat că traficanții devin tot mai iresponsabili, trimițând intenționat ambarcațiuni în condiții periculoase pentru a evita patrulele de coastă, potrivit unui raport al OIM.
În ciuda riscurilor, mulți migranți continuă să încerce această rută. Peste 60.000 de persoane au ajuns în Yemen doar în 2024.
În ultimul deceniu, proiectul „Migranți Dispăruți” al OIM a înregistrat peste 3.400 de morți și dispăruți pe acest traseu – dintre care 1.400 au murit înecați.
Citește și: Ambarcațiune cu 4 persoane la bord, implicată într-un accident naval la Crișan













