Percheziții în România, Germania și Austria. Autoritățile au găsit monede de aur de sute de mii de euro
Autoritățile din cele trei state au ridicat, în urma perchezițiilor, documente, medii de stocare a datelor, monede de aur și argint în valoare de sute de mii de euro, dar și sume de bani în numerar.
Articol de Andrei Ilinca, Publicat: 20 Martie 2026, 13:31 • Actualizat: 20 Martie 2026, 13:31
Procurorii DIICOT și polițiștii Serviciului de Combatere a Macrocriminalităţii Economico - Financiare au efectuat, vineri, două percheziții în București, pe baza unui Ordin European de Anchetă emis de autorităţile judiciare din Germania, într-un dosar de constituire a unui grup infracţional organizat şi evaziune fiscală.
Perchezițiile din România au avut loc în același timp cu cele din Germania și Austria, arată DIICOT.
Potrivit Parchetului din Landshut (landul Bavaria), mai multe persoane implicate în firme din domeniul construcțiilor, ar fi obținut sume de bani prin eludarea obligațiilor fiscale și a contribuțiilor sociale.
Ulterior, sumele de bani astfel obţinute au făcut obiectul unor tranzacţii financiare multiple, inclusiv transferuri internaţionale, al unor operaţiuni cu numerar, dar şi unor investiţii în achiziţia de metale preţioase.
Monede de aur și argint în valoare de sute de mii de euro
Autoritățile din cele trei state au ridicat, în urma perchezițiilor, documente, medii de stocare a datelor, monede de aur și argint în valoare de sute de mii de euro, dar și sume de bani în numerar.
Faţă de patru persoane, cetăţeni germani cu vârste cuprinse între 28 şi 51 de ani, au fost emise mandate de arestare preventivă pentru săvârşirea infracţiunilor de reţinere şi neplată a contribuţiilor sociale şi spălare de bani.
La acţiunea desfăşurată în România au participat şi reprezentanţi ai autorităţilor judiciare germane, care instrumentează cauza penală.
Citește și: FRANȚA: Un bărbat a găsit în grădina casei lingouri şi monede de aur












