Perioada minimă în care vor mai funcționa în România minele și centralele pe cărbune, stabilită
Ministrul Energiei a explicat că România nu poate renunța la acestea fără a fi puse în loc alte capacități de producţie de energie în bandă.
Articol de Ana-Maria Anitoiu, Publicat: 24 Iulie 2024, 09:22 • Actualizat: 24 Iulie 2024, 09:22
Perioada minimă în care vor mai funcționa în România minele și centralele pe cărbune a fost stabilită. Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a explicat că acestea şi-au dovedit utilitatea în special pe fondul valului de caniculă din ultima perioadă, când au furnizat în sistemul energetic naţional peste 400 de MW suplimentari.
Concret, România va menţine funcţionale minele şi termocentralele pe cărbune cel puţin un an şi jumătate, potrivit Radio România Actualități.
„Avem nevoie încă de aceste capacități”
Ministrul Energiei a explicat că nu pot fi scoase capacități de producție de energie electrică în bandă pe cărbune fără să fie puse în loc alte capacități de producţie de energie în bandă.
„Dacă ne uităm la Complexul Energetic Oltenia şi vedem că cele două grupuri pe gaz, Işalniţa şi Turceni, au întârzieri cam de un an, un an şi jumătate, cam aceasta ar trebui să fie o perioadă minimă de la plecăm în negociere cu Comisia Europeană.
Avem nevoie încă de aceste capacităţi şi într-adevăr, trebuie să fim corecţi şi sinceri. În ultima perioadă am văzut foarte clar rolul producţiei pe cărbune, rolul termocentralelor pe cărbune, dar şi pe gaz.”, a spus Sebastian Burduja.
Citește și: Ministrul Economiei, despre exploatarea iazurilor de decantare și a haldelor de steril din România













