Simularea Evaluării Naționale: Aproape 12.000 de elevi au lipsit de la prima probă
Simularea Evaluării Naționale a început cu proba de limba și literatura română.
Articol de Victor Marin, Publicat: 16 Martie 2026, 21:02 • Actualizat: 16 Martie 2026, 21:27
Peste 11.800 de elevi au absentat luni, 16 martie, de la prima probă a simulării pentru evaluarea națională, cea la limba și literatura română.
Totodată, peste 5.200 nu au susținut simularea, întrucât școlile lor, aproximativ 100 la număr, nu au organizat examenele, pe fondul nemulțumirilor profesorilor față de măsurile de austeritate adoptate de guvern.
Un elev a fost eliminat pentru tentativă de fraudă, mai menționează Radio România Actualități.
Marți, 17 martie, este programată proba scrisă la matematică, iar miercuri, 18 martie, cea la limba și literatura maternă.
Rezultatele vor fi comunicate pe 30 martie.
Citește și: Peste 1.350 de tineri, la prima simulare a admiterii la Universitatea de Medicină și Farmacie Iași













