Sindicaliștii din Palatul Parlamentului protestează înaintea asumării răspunderii Guvernului Bolojan
Ei au scandat, totodată, mai multe revendicări şi au cerut demisia Guvernului.
Articol de Andrei Ilinca, Publicat: 02 Decembrie 2025, 14:50 • Actualizat: 02 Decembrie 2025, 14:50
Sindicaliștii din Parlament protestează, marți, din nou, pe holurile Camerei Deputaților, înaintea asumării răspunderii Guvernului Bolojan pe legea pensiilor magistraților.
Sindicaliştii au afişe de protest la adresa salariilor mici, acesta fiind cel de-al doilea protest din Parlament din ultima perioadă, în prezenţa premierului.
„Sindicatele din Parlamentul României au ieşit de nou la un protest spontan aici, pe holul Palatului Parlamentului, deoarece data trecută nu a stat niciun factor de decizie de vorbă cu noi pentru revendicările noastre. Deci, după o reformă începută şi finalizată, într-un final cu mai puţin personal specializat şi salarii diminuate începând de la 1 iulie, ne aşteptăm la o repunere în drepturi a angajaţilor noştri, deoarece volumul de muncă a crescut, personalul ne pleacă, iar noi n-am găsit soluţii decât să acceptăm ce spune Guvernul - că de la 1 ianuarie ne ia norma de hrană.
Prin urmare, astăzi ne-am adunat aici să spunem un vot de blam domnului prim-ministru Bolojan şi întregului Guvern, în frunte cu ministrul Muncii, care a neglijat solicitările noastre până în prezent”, a declarat lidera sindicaliştilor, Angela Ghenciu, preşedintele Sindicatului Salariaţilor din Camera Deputaţilor.
Sindicatele au sesizat Avocatul Poporului și Comisia Europeană
Sindicatele au sesizat, după diminuarea sporurilor, Avocatul Poporului şi Comisia Europeană, dar nu a existat un rezultat favorabil pentru salariaţii din Parlament.
„Noi ne aşteptăm la o repunere în drepturi. Prin comparaţie cu alte categorii ale segmentului bugetar, salariile noastre au stagnat din 2022 până în prezent, astfel încât există mari diferenţe între colegii noştri de la Guvernul României, care iau salarii mărite cu 20%, sau Curtea de Conturi sau alte instituţii din ţară, nu mai vorbim de primării. Singurul instrument pe care l-am avut au fost negocierile pe comisii, demersurile făcute către preşedintele Camerei, către Ministerul Muncii”, a menţionat reprezentanta sindicaliştilor.
Citește și: Guvernul îşi asumă răspunderea, marți, pe legea pensiilor din magistratură













