Premierul Ciolacu: Discuții la Guvern despre reducerea impozitării pe salariul minim, săptămâna viitoare
Premierul a mai declarat că salariul mediu a ajuns la peste 1000 de euro.
Articol de Andrei Ilinca, Publicat: 15 Mai 2024, 14:57 • Actualizat: 16 Mai 2024, 13:30
Săptămâna viitoare va avea loc o ședință cu partenerii sociali, sindicatele și patronatele pentru a discuta despre posibilitățile de reducere a impozitării la angajații cu venituri mici și salariu minim pe economie, a declarat, miercuri, premierul Marcel Ciolacu.
„După şedinţa de guvern, voi extinde cu toţi miniştrii şi cu autorităţile care au în implementare proiecte prin PNRR, cât şi de îndeplinit jaloane, urmând ca săptămâna viitoare să avem o şedinţă cu partenerii sociali, atât cu patronatele cât şi cu sindicatele, unde avem mai multe lucruri de stabilit, inclusiv de discutat posibilităţile de reducere a impozitării celor cu veniturile cele mai mici, respectiv cei plătiţi cu salariul minim pe economie. Vestea bună, am văzut-o şi eu astăzi, este că am ajuns la un salariu mediu de peste 1.000 de euro” a spus Marcel Ciolacu.
Cea mai mare impozitare a muncii la veniturile mici
Şeful Guvernului a fost întrebat dacă se vor introduce deducerile pentru cei cu venituri mici atunci când se va face şi majorarea salariului minim.
„Cred că o astfel de decizie şi-o poate asuma Guvernul României şi orice guvern după ce avem execuţia pe al doilea trimestru, cum este şi normal. Dar, până atunci, începem discuţiile cu partenerii sociali şi în funcţie de cifrele pe care le vom avea la închiderea celui de-al doilea trimestru, atunci vom vedea măsurile pe care le putem lua în această situaţie.
Oricum avem cea mai mare impozitare a muncii la veniturile mici şi o treime dintre români sunt plătiţi în continuare cu salariul minim pe economie. De aceea este şi această presiune, suntem singurul stat european care ne confruntăm cu acest lucru”, a afirmat premierul Ciolacu.
Acesta a adăugat că sunt propuneri de la patronate care doresc o diferenţiere pe ramuri a majorării salariului minim.
Citește și: Acoperirea cheltuielilor de bază, principala îngrijorare financiară pentru unul din doi români