Noi suntem Radio România, sursa ta de încredere

FC Voluntari și Universitatea Cluj s-au calificat în semifinalele Cupei României | VIDEO

FC Voluntari a trecut de FCU Craiova după loviturie de departajare, iar Universitatea Cluj a învins-o pe Hermannstadt cu un gol în minutul 93.

Articol de Victor Marin, Publicat: 03 Aprilie 2024, 23:26  • Actualizat: 04 Aprilie 2024, 07:06

După cele 90 de minute din timpul regulamentar și încă 30 de minute de prelungiri, FC Voluntari - FCU Craiova s-a terminat 0-0.

Deși partida a avut puține faze de poartă, Voluntari a trimis de două ori mingea în plasă, de fiecare dată prin Nicolae Carnat, în minutele 24 și 30.

Ambele goluri au fost anulate pe motiv de ofsaid, iar decizia din minutul 30 a fost îndelung contestată de ifloveni.

În repriza a doua, FCU Craiova a construit mai mult și putea da lovitura în minutul 91, când șutul lui Vlad Pop a șters bara porții celor de la Voluntari.

Puține ocazii în prelungiri

În prelungiri, Baeten și Carnat au semnat câte o ocazie pentru echipele lor, însă portarii i-au blocat fără mari emoții.

S-a trecut la loviturile de departajare și jucătorii Voluntariului au transformat 4 lovituri, față de numai două ale oltenilor.

În semifinalele Cupei României, FC Voluntari va juca pe 17 aprilie cu Corvinul Hunedoara, echipă venită din liga a 2-a și revelația competiției.

Nici celălalt sfert al Cupei României, disputat între Universitatea Cluj și Hermannstadt, nu a avut prea multe faze de poartă, singurele ocazii clare aparținând clujenilor.

Chipciu și Nistor au fost cei mai activi jucători ai "șepcilor roșii", ultimul trimițând mingea în bară în minutul 31, după un șut puternic cu pământul.

Repriza a doua a fost încă și mai lipsită de ritm, niciuna dintre formații nedorind să își asume riscul primirii unui gol.

Antrenorul Ioan Ovidiu Săbau a mutat decisiv, introducându-l în teren Federico Anselmo, atacant argentinian venit la Universitatea Cluj în iarnă.

După ce nu a ajuns la o centrare bună venită de la Chipciu în minutul 74, Anselmo a marcat golul victoriei clujene în minutele de prelungiri.

Calificare obținută în ultimul minut

În minutul 93, Valentin Gheorghe a trimis cu capul, portarul sibienilor a respins în lateral și Anselmo a împins mingea în poartă din câțiva metri.

Universitatea Cluj - Hermannstadt s-a terminat 1-0 și clujenii vor juca în semifinala Cupei României cu învigătoarea dintre CS Universitatea Craiova și Oțelul Galați.

Manchester City a câștigat campionatul Angliei
Sport 19 Mai 2024, 20:31

Pentru formația antrenată de Pepe Guardiola, este al patrulea titlu consecutiv.

Zverev câştigă turneul ATP Masters 1.000 de la Roma
Sport 19 Mai 2024, 20:24

În finala Foro Italico, germanul l-a învins pe chilianul Nicolas Jarry.

F1: Verstappen câștigă Emilia Romagna Grand Prix
Sport 19 Mai 2024, 19:16

Plecat din pole position, pilotul echipei Red Bull Racing a obţinut a cincea victorie din acest sezon.

CS Dinamo Bucureşti a câștigat Cupa României la handbal masculin
Sport 19 Mai 2024, 17:49

În finală, Dinamo a învins-o pe CSM Constanța, deţinătoarea trofeului.

Superliga: Universitatea Cluj va juca barajul pentru Conference League împotriva Universității Craiova | VIDEO
Sport 19 Mai 2024, 17:15

Universitatea Cluj a învins-o pe Oțelul Galați în barajul echipelor venite din play-out.

Volei feminin: România, învinsă de Cehia în al doilea meci din Golden League
Sport 19 Mai 2024, 12:55

Tricolorele au fost la câteva mingi de victorie.

Premier League: Jurgen Klopp, la ultimul meci pe banca Liverpool | VIDEO
Sport 19 Mai 2024, 09:46

În cei 9 ani pe Anfield, tehnicianul a câştigat 8 trofee, inclusiv Liga Campionilor în 2019.

Box: Usyk devine campion incontestabil la categoria grea după victoria împotriva lui Fury | VIDEO
Sport 19 Mai 2024, 09:06

Pugilistul le-a dedicat victoria familiei, fanilor și armatei Ucrainei.