Sursa ta de încredere

BISTRIȚA-NĂSĂUD: Aproape 200 de kilograme de medicamente expirate, colectate de la populație

Trei spitale publice din județ au colectat o cantitate mică de medicamente expirate de la populație.

BISTRIȚA-NĂSĂUD: Aproape 200 de kilograme de medicamente expirate, colectate de la populație

Articol de Diana Oprea, Publicat: 20 Mai 2025, 16:51  • Actualizat: 20 Mai 2025, 17:48

Aproape 200 de kilograme de medicamente expirate au fost colectate de la populație, în cadrul celor trei spitale publice din judeţul Bistriţa-Năsăud, în punctele deschise în vara anului 2024, conform prevederilor legale.

Din această cantitate, 168 de kilograme au fost colectate la punctul deschis de Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă (SCJU) în curtea policlinicii din Bistriţa, care funcţionează doar o zi pe săptămână, joia, în intervalul orar 12:00-14:00. În municipiul Bistriţa este concentrată o treime din populaţia judeţului, relatează Agerpres.

O mică parte din medicamentele colectate a venit de la populație

Directoarea pentru managementul calităţii serviciilor de sănătate din cadrul SCJU Bistriţa, Mihaela Moruţan, a menţionat că există indicii că mare parte din această cantitate ar proveni, în fapt, de la farmacii.

„În perioada iulie 2024 - aprilie 2025 a fost colectată de la populaţie o cantitate de 168,25 kg medicamente. Nu avem o situaţie cu numărul de persoane care au apelat la punctul de colectare. Predarea responsabilă a medicamentelor expirate este o obligaţie morală faţă de comunitate şi faţă de mediu.

Din păcate, o mică parte din cantitatea de medicamente colectată până în prezent provine efectiv de la populaţie. Din constatările noastre, fără a avea dovezi în acest sens, medicamentele provin din farmacii (ex. acelaşi tip de medicament în cantităţi mari, cu ambalaj nedeteriorat)”, a arătat Moruţan.

Punctul de colectare din Năsăud, deschis de la 12 la 14

La spitalele orăşeneşti din Beclean şi Năsăud, medicamentele expirate pot fi colectate în toate zilele lucrătoare ale săptămânii, însă cantităţile sunt infime.

Managerul Spitalului orăşenesc Năsăud, Daniel Marcu, spune că de la punctul de colectare deschis la policlinica din oraş, de luni până vineri, în intervalul orar 12:00-14:00, s-au predat până acum 15 kilograme de medicamente expirate. Întrebat dacă orele de program ar putea fi modificate, managerul a spus că, dacă ar exista cerere, ar face acest lucru.

„Se poate modifica. Dacă aveam cerere, cu siguranţă modificăm, suntem deschişi la orice spune pacientul, nu îl îngrădim”, a declarat, marţi, Daniel Marcu.

Cantitatea cea mai mică, la spitalul din Beclean

La spitalul din Beclean, cantitatea de medicamente expirate colectate la punctul deschis în cadrul unităţii medicale este şi mai mică, potrivit managerului Bogdan Tuşa: trei kilograme colectate anul trecut, la care se adaugă alte două kilograme de la începutul acestui an, cele mai multe medicamente expirate fiind predate de personalul medical şi aparţinătorii acestora.

La Beclean, punctul de colectare funcţionează de luni până vineri, între orele 9:00-13:00. Potrivit Legii 269/2023, care a intrat în vigoare la 1 ianuarie 2024, medicamentele expirate şi/sau neutilizate provenite de la populaţie sunt colectate la spitalele publice sau private, care sunt obligate să le primească, în scopul eliminării lor finale.

Citește și: Concursul Naţional de Ecologie şi Protecţia Mediului „Floare de Lotus”, organizat la Oradea

TIMIȘ: Fetiță de 2 ani din Petroasa Mare, spitalizată după ce a căzut într-un cazan cu gem fierbinte
Știri locale 11 Iunie 2026, 18:02

TIMIȘ: Fetiță de 2 ani din Petroasa Mare, spitalizată după ce a căzut într-un cazan cu gem fierbinte

Poliția a deschis o anchetă pentru vătămare corporală din culpă.

TIMIȘ: Fetiță de 2 ani din Petroasa Mare, spitalizată după ce a căzut într-un cazan cu gem fierbinte
ALBA: Indemnizații de concediu medical pentru afecţiuni oncologice, decontate în fals. Prejudiciu de peste un milion de lei
Știri locale 11 Iunie 2026, 17:33

ALBA: Indemnizații de concediu medical pentru afecţiuni oncologice, decontate în fals. Prejudiciu de peste un milion de lei

Administratorii societăţilor comerciale investigate au fost reținuți pentru 24 de ore.

ALBA: Indemnizații de concediu medical pentru afecţiuni oncologice, decontate în fals. Prejudiciu de peste un milion de lei
OLT: Bloc din Slatina, cuprins de incendiu. O femeie a fost rănită și 21 de persoane evacuate
Știri locale 11 Iunie 2026, 16:40

OLT: Bloc din Slatina, cuprins de incendiu. O femeie a fost rănită și 21 de persoane evacuate

Incendiul ar fi fost cauzat de un scurtcircuit electric produs la o hotă din bucătărie.

OLT: Bloc din Slatina, cuprins de incendiu. O femeie a fost rănită și 21 de persoane evacuate
CONSTANȚA: Tânăr reținut după ce a furat și condus fără permis o autoutilitară, și a comis o tâlhărie
Știri locale 11 Iunie 2026, 15:57

CONSTANȚA: Tânăr reținut după ce a furat și condus fără permis o autoutilitară, și a comis o tâlhărie

Suspectul a fost adus la audieri, în urma unei percheziții domiciliare efectuate în municipiul Brăila.

CONSTANȚA: Tânăr reținut după ce a furat și condus fără permis o autoutilitară, și a comis o tâlhărie
BUZĂU: Cele 3 situri arheologice de la Târcov, Pietroasa Mică şi Gherăseni, deschise vizitelor ghidate
Știri locale 11 Iunie 2026, 14:06

BUZĂU: Cele 3 situri arheologice de la Târcov, Pietroasa Mică şi Gherăseni, deschise vizitelor ghidate

Vizitele se vor desfăşura zilnic, în perioada 12-14 iunie, între orele 10:30 - 12:30.

BUZĂU: Cele 3 situri arheologice de la Târcov, Pietroasa Mică şi Gherăseni, deschise vizitelor ghidate
GORJ: Amendă de 100.000 de lei pentru o societate care nu a eliminat peste 10.000 de metri cubi de deşeuri
Știri locale 11 Iunie 2026, 13:05

GORJ: Amendă de 100.000 de lei pentru o societate care nu a eliminat peste 10.000 de metri cubi de deşeuri

Deșeurile erau depozitate atât pe raza localităţii Băleşti, cât şi pe un teren din extravilanul oraşului Rovinari.

GORJ: Amendă de 100.000 de lei pentru o societate care nu a eliminat peste 10.000 de metri cubi de deşeuri
HUNEDOARA: Amfiteatrul roman de la Ulpia Traiana Sarmizegetusa, redeschis după restaurare
Știri locale 11 Iunie 2026, 12:10

HUNEDOARA: Amfiteatrul roman de la Ulpia Traiana Sarmizegetusa, redeschis după restaurare

Ceremonia de deschidere începe la ora 18:00, iar programul va include momente de muzică clasică și contemporană.

HUNEDOARA: Amfiteatrul roman de la Ulpia Traiana Sarmizegetusa, redeschis după restaurare
SUCEAVA: Un autoturism a lovit un cap de pod. Trei tineri au fost răniți
Știri locale 11 Iunie 2026, 10:23

SUCEAVA: Un autoturism a lovit un cap de pod. Trei tineri au fost răniți

Una dintre victime, o tânără de 18 ani, era încarcerată şi se afla în stare de inconştienţă.

SUCEAVA: Un autoturism a lovit un cap de pod. Trei tineri au fost răniți

Radio România Actualitați

Premierul interimar Ilie Bolojan, participă vineri la o ediție specială a emisiunii "Probleme la zi", la RRA

Premierul interimar Ilie Bolojan, participă vineri la o ediție specială a emisiunii "Probleme la zi", la RRA

Premierul interimar Ilie Bolojan, participă vineri la o ediție specială a emisiunii "Probleme la zi", la RRA
Averse şi vijelii, vineri, în Bucureşti şi în 10 judeţe din sudul ţării

Averse şi vijelii, vineri, în Bucureşti şi în 10 judeţe din sudul ţării

Averse şi vijelii, vineri, în Bucureşti şi în 10 judeţe din sudul ţării
Elon Musk, pe punctul de a devenit primul trilionar al planetei

Elon Musk, pe punctul de a devenit primul trilionar al planetei

Elon Musk, pe punctul de a devenit primul trilionar al planetei
Cele mai mari scumpiri din ultimul an au fost la energia electrică, chirii și combustibili

Cele mai mari scumpiri din ultimul an au fost la energia electrică, chirii și combustibili

Cele mai mari scumpiri din ultimul an au fost la energia electrică, chirii și combustibili