CLUJ: Proiect de 37 de milioane de lei pentru modernizarea Muzeului „Octavian Goga” din Ciucea
Proiectul vizează restaurarea Clădirii Castel, a Mausoleului „Octavian Goga”, a Casei Ady Endre, precum şi a anexelor acesteia – Casa Albă și Casa de pe stâncă.
Articol de Diana Oprea, Publicat: 28 Ianuarie 2025, 19:06 • Actualizat: 28 Ianuarie 2025, 19:06
Modernizarea ansamblului muzeal „Octavian Goga” din Ciucea se va realiza printr-un proiect cu fonduri europene, în valoare de peste 37 de milioane de lei, transmite un comunicat de presă transmis, marţi, de Consiliul Judeţean (CJ) Cluj.
Modernizarea parcului și a împrejmuirilor
„Consiliul Judeţean a iniţiat un nou proiect cu finanţare europeană pentru îmbunătăţirea infrastructurii la Muzeul Octavian Goga Ciucea. Acesta vizează parcul şi împrejmuirile după ce, anterior, Consiliul Judeţean a obţinut fonduri europene pentru Castel şi pentru restul ansamblului.
Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe, a iniţiat şi va supune spre aprobarea plenului forului administrativ judeţean, în cadrul şedinţei ordinare de miercuri, 29 ianuarie, proiectul de hotărâre privind 'Îmbunătăţirea infrastructurii de turism la Muzeul 'Octavian Goga' din Ciucea' şi a cheltuielilor legate de proiect”, se menţionează în comunicat.
Proiect în valoare de 37 de milioane de lei
Potrivit sursei citate, prin intermediul acestei iniţiative se urmăreşte restaurarea - conservarea şi modernizarea parcului din cadrul ansamblului şi a împrejmuirilor acestuia. Valoarea totală a proiectului este de 37.030.046,32 de lei (TVA inclus), finanţarea acestuia prin Programul Regional Nord-Vest 2021-2027 fiind deja aprobată în cursul lunii ianuarie 2025, relatează Agerpres.
„Începem anul cu o nouă reuşită în ceea ce priveşte atragerea de fonduri nerambursabile. Proiectul de redare a strălucirii Muzeului de la Ciucea este unul complex şi ne dorim să îl demarăm în cel mai scurt timp posibil, însă cu toate detaliile puse la punct.
Pentru a acoperi din fonduri europene o parte cât mai mare a investiţiei, am hotărât depunerea a două proiecte care să vizeze, împreună, domeniul de la Ciucea. Avem toată convingerea că intervenţiile propuse îl vor aşeza în topul celor mai atractive obiective turistice ale Clujului”, a declarat preşedintele CJ Cluj, Alin Tişe, citat în comunicat.
Clădirea Castel, Mausoleul „Octavian Goga”, Casa Ady Endre, reabilitate
Proiectul se află, la momentul actual, în etapa de contractare, fiind solicitată de către Autoritatea de Management transmiterea documentelor necesare semnării contractului de finanţare.
Conform sursei citate, forul administrativ judeţean mai are în derulare un proiect cu finanţare europeană pentru „Restaurarea, consolidarea şi conservarea Ansamblului 'Octavian Goga' din comuna Ciucea” şi a cheltuielilor legate de aceasta, în valoare de 42.383.569,44 lei, fondurile fiind asigurate tot prin Programul Regional Nord Vest 2021 - 2027.
Acest proiect vizează intervenţii în ceea ce priveşte reabilitarea, restaurarea şi punerea în valoare a Clădirii Castel, reabilitarea Mausoleului „Octavian Goga”, a Casei Ady Endre, precum şi a anexelor acesteia, a Casei Albe, a Casei de pe stâncă, reabilitarea şi refuncţionalizarea Teatrului de vară în pavilion de primire, reabilitarea Cabinei poartă de lemn, reabilitarea mausoleului temporar şi altele.
Astfel, cele două proiecte cu finanţare europeană care vizează redarea strălucirii complexului muzeal de la Ciucea însumează nu mai puţin de 79.413.615,8 de lei, se mai afirmă în comunicatul CJ Cluj.
Citește și: Reabilitarea curții Bisericii Negre din Brașov, din fonduri europene și bugetul local













