Sursa ta de încredere

ILFOV: Peste 30 de tone de deșeuri, confiscate de comisarii de mediu din aplasamente neautorizate, la Sinteşti–Jilava

Garda Naţională de Mediu a aplicat două sancţiuni contravenţionale, două măsuri de sistare a activităţii și o sesizare penală.

ILFOV: Peste 30 de tone de deșeuri, confiscate de comisarii de mediu din aplasamente neautorizate, la Sinteşti–Jilava
Foto: Facebook / Ministerul Mediului - România

Articol de Iulian Busan, Publicat: 07 Mai 2026, 13:14  • Actualizat: 07 Mai 2026, 13:18

CIrca 33 de tone de deșeuri au fost confiscate de comisarii Gărzii de Mediu Ilfov din aplasamente neautorizate, la începutul săptămânii, în urma unui control efectuat în zona Sinteşti–Jilava.

De asemenea, comisarii de mediu au aplicat două sancţiuni contravenţionale, două măsuri de sistare a activităţii și o sesizare penală.

Echipamente moderne pentru comisarii de mediu, cu fonduri europene

„Combaterea arderilor ilegale presupune intervenţii coordonate între toate instituţiile cu atribuţii. Vorbim despre un fenomen complex, cu implicaţii de mediu, dar şi economice, sociale şi de ordine publică, care cere acţiune pe întreg lanţul. Această acţiune este una dintre intervenţiile operative derulate constant, în ultimile luni, la Sinteşti şi nu numai, pentru combaterea acestui fenomen. În paralel, am investit, prin PNRR, în dotarea comisarilor din teren cu echipamente moderne — drone, bodycam-uri şi sisteme de monitorizare — care cresc capacitatea de intervenţie şi calitatea probatoriului. În paralel, am finalizat un proiect de Ordonanţă de urgenţă pentru reglementarea mai strictă a fluxurilor de produse second-hand, astfel încât să limităm sursele care alimentează aceste activităţi ilegale şi să obţinem rezultate serioase”, a declarat ministra Mediului, Diana Buzoianu, într-un comunicat transmis joi.

La acțiune au participat 41 de efective, dintre care 11 comisari ai Gărzii de Mediu și 30 de jandarmi. Autoritățile au efectuat verificări inopinate pentru identificarea și sancționarea faptelor care încalcă regimul deșeurilor și legislația de mediu.

În urma controlului au fost aplicate două sancțiuni contravenționale, două măsuri de sistare a activității, iar 33 de tone de deșeuri, depozitate în amplasamente neautorizate, au fost confiscate. De asemenea, a fost înaintată o sesizare penală, care completează un dosar deja aflat în lucru, relatează Agerpres.

Arderile ilegale, o problemă națională

„Fenomenul arderilor ilegale funcţionează ca un mecanism economic ilegal, alimentat de fluxuri necontrolate de deşeuri. Combaterea lui presupune presiune continuă, acţiuni în teren şi intervenţii asupra surselor. Dotarea realizată prin PNRR a schimbat modul de intervenţie în teren prin echiparea cu drone pentru identificarea rapidă a zonelor de risc, camere bodycam şi camere de bord pentru documentare şi cu echipamente cu valoare probatorie în procedurile administrative şi judiciare. Aceste instrumente susţin aplicarea sancţiunilor, confiscările şi dosarele penale, prin consolidarea unui probatoriu solid. În paralel, măsurile legislative urmăresc limitarea cantităţilor care intră în circuitul informal, creşterea trasabilităţii şi controlul fluxurilor de produse second-hand. Acţiunea de la Sinteşti face parte din acest efort continuu de combatere a fenomenului arderilor ilegale”, informează comunicatul.

Potrivit datelor oficiale, activitatea de control a GNM în acest sector a crescut de la 35.185 de acţiuni, în 2021, la peste 47.500 în 2024, cu o creştere de peste 35%. Totodată, valoarea sancţiunilor a ajuns de la aproximativ 107 milioane lei, în 2021, la peste 163 milioane lei, în 2025, ceea ce înseamnă o majorare de peste 50%.

De asemenea, la nivelul anului 2025, au fost adoptate 430 de măsuri de sistare a activităţii şi au fost întocmite peste 260 de sesizări penale. Totodată, în privința arderilor ilegale, au fost derulate 643 de controale, au fost aplicate sancţiuni de aproape zece milioane de lei, s-au confiscat peste 1.500 de tone de deşeuri şi au fost raportate 339 de sesizări penale.

Comparativ cu perioada de referinţă 2021, activitatea de control a crescut cu până la 29,81%, valoarea sancţiunilor aplicate a crescut cu până la 31,57%, iar măsurile de sistare a activităţii s-au majorat cu 17,11%. În plus, cantităţile confiscate au crescut de la câteva zeci de tone la peste 1.500 de tone anual.

Citește și: Tone de deșeuri, colectate la Buzău în cadrul campaniei „Calea ferată fără gunoaie”

DÂMBOVIȚA: 62 de percheziții pentru furt de petrol, în urmă cărora 22 de autocisterne şi sume de bani au fost confiscate
Știri locale 15 Iunie 2026, 12:42

DÂMBOVIȚA: 62 de percheziții pentru furt de petrol, în urmă cărora 22 de autocisterne şi sume de bani au fost confiscate

24 de persoane au fost reținute.

DÂMBOVIȚA: 62 de percheziții pentru furt de petrol, în urmă cărora 22 de autocisterne şi sume de bani au fost confiscate
IAȘI: Copil de 5 ani, în comă profundă la Spitalul „Sf. Maria” după ce a fost la un pas de înec
Știri locale 15 Iunie 2026, 11:47

IAȘI: Copil de 5 ani, în comă profundă la Spitalul „Sf. Maria” după ce a fost la un pas de înec

Medicii sunt rezervați în privința șanselor de supraviețuire.

IAȘI: Copil de 5 ani, în comă profundă la Spitalul „Sf. Maria” după ce a fost la un pas de înec
BUCUREȘTI: Muzeul Ţăranului găzduiește Târgul de Sânziene
Știri locale 15 Iunie 2026, 11:38

BUCUREȘTI: Muzeul Ţăranului găzduiește Târgul de Sânziene

Intrarea este liberă, de vineri până duminică, în intervalul 10:00 - 18:00.

BUCUREȘTI: Muzeul Ţăranului găzduiește Târgul de Sânziene
VRANCEA: Un bărbat a fost lovit mortal de un autoturism pe DN 2M, în comuna Mera
Știri locale 15 Iunie 2026, 09:52

VRANCEA: Un bărbat a fost lovit mortal de un autoturism pe DN 2M, în comuna Mera

Victima a fost lovită de un autoturism la volanul căruia se afla un tânăr de 23 de ani.

VRANCEA: Un bărbat a fost lovit mortal de un autoturism pe DN 2M, în comuna Mera
MUREȘ: Locuitorii din comuna Sânger s-au pronunțat, la urne, pentru demiterea primarului
Știri locale 15 Iunie 2026, 06:53

MUREȘ: Locuitorii din comuna Sânger s-au pronunțat, la urne, pentru demiterea primarului

Demersul a fost iniţiat de fostul edil, Alexandru Măgheran. Cei doi au fost contracandidați în 2024, iar Vasile Grec a...

MUREȘ: Locuitorii din comuna Sânger s-au pronunțat, la urne, pentru demiterea primarului
PRAHOVA: Bărbat înecat în lacul de acumulare Măneciu
Știri locale 14 Iunie 2026, 14:49

PRAHOVA: Bărbat înecat în lacul de acumulare Măneciu

Echipajul SMURD a efectuat, fără succes, manevre de resuscitare.

PRAHOVA: Bărbat înecat în lacul de acumulare Măneciu
TELEORMAN: Bărbat prins în flagrant în Turnu Măgurele, cu 31 de kilograme de canabis şi 500 de grame de cocaină
Știri locale 14 Iunie 2026, 14:03

TELEORMAN: Bărbat prins în flagrant în Turnu Măgurele, cu 31 de kilograme de canabis şi 500 de grame de cocaină

Bărbatul ar fi procurat drogurile din afară României, urmând să le vândă în țară.

TELEORMAN: Bărbat prins în flagrant în Turnu Măgurele, cu 31 de kilograme de canabis şi 500 de grame de cocaină
Bărbat înecat în mare, la Mamaia
Știri locale 14 Iunie 2026, 13:34

Bărbat înecat în mare, la Mamaia

Manevrele de resuscitare au fost zadarnice.

Bărbat înecat în mare, la Mamaia

Radio România Actualitați

În Franța, summitul G7 începe la Evian

În Franța, summitul G7 începe la Evian

În Franța, summitul G7 începe la Evian
Republica Moldova începe negocierile de aderare la Uniunea Europeană

Republica Moldova începe negocierile de aderare la Uniunea Europeană

Republica Moldova începe negocierile de aderare la Uniunea Europeană
Noi scăderi ale producţiei industriale

Noi scăderi ale producţiei industriale

Noi scăderi ale producţiei industriale
Ședințe la PSD și PNL. Un singur punct pe agendă, raportarea la nominalizarea lui Veștea

Ședințe la PSD și PNL. Un singur punct pe agendă, raportarea la nominalizarea lui Veștea

Ședințe la PSD și PNL. Un singur punct pe agendă, raportarea la nominalizarea lui Veștea