Sursa ta de încredere

PRAHOVA: Criză sanitară pe fondul necolectării deșeurilor, în Ploiești

Se solicită sprijinul autorităţilor centrale pentru instituirea stării de alertă începând cu 24 februarie.

PRAHOVA: Criză sanitară pe fondul necolectării deșeurilor, în Ploiești
Foto: Facebook | Primăria Ploiești

Articol de Diana Oprea, Publicat: 23 Februarie 2025, 17:15  • Actualizat: 23 Februarie 2025, 17:15

Primarul municipiului Ploiești, Mihai Polițeanu, a transmis o scrisoare oficială responsabililor din Guvern solicitând implementarea de urgenţă a stării de alertă, în contextul crizei sanitare a orașului, generată de necolectarea deșeurilor.

Scrisoarea oficială este adresată prim-ministrului Marcel Ciolacu, miniştrilor Cătălin Predoiu şi Mircea Fechet şi secretarului de stat Raed Arafat. În document este expusă situaţia generată de blocajul colectării deşeurilor şi se cere sprijinul autorităţilor centrale pentru instituirea stării de alertă începând cu data de 24 februarie, explică Agerpres.

Colectarea deșeurilor, blocată pentru 6 zile

„Municipiul Ploieşti se află într-o stare de urgenţă sanitară iminentă, colectarea deşeurilor municipale fiind blocată de 6 zile din cauza inacţiunii voite sau tacite a unor instituţii publice judeţene. (...)

În aceste condiţii de blocaj şi ca urmare a imposibilităţii de a colecta deşeurile municipale timp de 5 zile, Primăria Municipiului Ploieşti a convocat Comitetul Local pentru Situaţii de Urgenţă şi a adoptat Hotărârea 1/ 21.02.2025 care prevede declanşarea stării de alertă şi un set de măsuri imediate pentru ieşirea din criză. Hotărârea a fost trimisă Instituţiei Prefectului în aceeaşi zi pentru aprobarea stării de alertă. Instituţia Prefectului a declanşat imediat analiza propunerilor.

Ca urmare a acestei situaţii, vă solicităm: sprijinul necesar din partea Ministerului Afacerilor Interne pentru ca Instituţia Prefectului să aprobe starea de alertă în cursul zilei de luni, 24.02.2025; sprijinul necesar din partea Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor pentru deblocarea imediată a procedurilor de acordare a autorizaţiei de mediu, precum şi luarea măsurilor legale şi administrative împotriva conducerii APM Prahova; toate măsurile legale necesare pentru tragerea la răspundere a celor vinovaţi pentru situaţia creată”, se arată în documentul citat.

Selecția unui nou operator de salubritate

Potrivit datelor prezentate de către edil în scrisoarea oficială, municipiul Ploieşti a avut contractate servicii de salubritate în ultimii opt ani prin intermediul ADI Deşeuri Prahova, contract care a expirat în 15 ianuarie. În plus, operatorului de salubritate i-ar fi expirat licenţa de operare în data de 30 decembrie 2024.

Primarul Mihai Poliţeanu menţionează că, „având în vederea nemulţumirea comunităţii ploieştene cu privire la calitatea serviciilor de salubritate şi realitatea legală menţionată”, municipiul Ploieşti s-a retras din ADI Deşeuri în decembrie 2024 şi a fost organizată procedura de selecţie a unui nou operator de salubritate, care s-a încheiat la data de 31 ianuarie.

Însă noul operator nu a putut să înceapă activitatea deoarece ADI Deşeuri Prahova a semnat un act adiţional de prelungire a contractului cu vechiul operator, iar Agenţia pentru Protecţia Mediului Prahova nu a eliberat autorizaţie de mediu pentru noul operator de salubritate.

Primăria Ploieşti a făcut o sesizare penală în legătură cu prelungirea contractului de salubritate cu vechiul operator, considerând că „actul este nelegal şi lipsit de efecte juridice”.

Edilul susţine în scrisoare că, deşi noul operator de salubritate a obţinut autorizaţie de mediu, în urma intervenţiei Agenţiei Naţionale de Protecţia Mediului, „APM Prahova continuă să blocheze procedura prin refuzul de a emite un punct de vedere final”.

Citește și: Fraudă de 21 de milioane de lei cu deşeuri metalice neferoase, în județul Timiș

GALAȚI: Cinci rețineri într-un dosar de trafic de droguri de mare risc şi substanţe psihoactive
Știri locale 15 Iunie 2026, 18:33

GALAȚI: Cinci rețineri într-un dosar de trafic de droguri de mare risc şi substanţe psihoactive

Anchetatorii au efectuat 13 percheziții domiciliare.

GALAȚI: Cinci rețineri într-un dosar de trafic de droguri de mare risc şi substanţe psihoactive
BISTRIȚA-NĂSĂUD: Peisaje spectaculoase în Munții Rodnei, odată cu înflorirea bujorului de munte
Știri locale 15 Iunie 2026, 18:00

BISTRIȚA-NĂSĂUD: Peisaje spectaculoase în Munții Rodnei, odată cu înflorirea bujorului de munte

Bujorul de munte este o plantă protejată, iar ruperea acesteia este interzisă.

BISTRIȚA-NĂSĂUD: Peisaje spectaculoase în Munții Rodnei, odată cu înflorirea bujorului de munte
BRAȘOV: Bike Park Postăvarul, deschis la final de săptămână
Știri locale 15 Iunie 2026, 17:42

BRAȘOV: Bike Park Postăvarul, deschis la final de săptămână

Accesul în Bike Park Postăvarul se va face următoarele weekenduri cu telecabina, apoi, din 3 iulie, cu telescaunul.

BRAȘOV: Bike Park Postăvarul, deschis la final de săptămână
BISTRIȚA-NĂSĂUD: Două fete și o femeie din Mureșenii Bârgăului, lovite de un autoturism pe trotuar
Știri locale 15 Iunie 2026, 16:36

BISTRIȚA-NĂSĂUD: Două fete și o femeie din Mureșenii Bârgăului, lovite de un autoturism pe trotuar

O victimă a necesitat resuscitarea.

BISTRIȚA-NĂSĂUD: Două fete și o femeie din Mureșenii Bârgăului, lovite de un autoturism pe trotuar
SIBIU: Frate și soră adolescenți, căutați după ce au plecat de acasă
Știri locale 15 Iunie 2026, 16:28

SIBIU: Frate și soră adolescenți, căutați după ce au plecat de acasă

Cetăţenii care pot oferi orice informaţie sunt rugaţi să sune la 112 sau să anunţe cea mai apropiată unitate de poliţie.

SIBIU: Frate și soră adolescenți, căutați după ce au plecat de acasă
GORJ: Femeie reținută pentru tâlhărie după ce a agresat un bărbat într-o parcare și i-a furat banii
Știri locale 15 Iunie 2026, 15:33

GORJ: Femeie reținută pentru tâlhărie după ce a agresat un bărbat într-o parcare și i-a furat banii

Suma de 14.000 de lei a fost restituită victimei.

GORJ: Femeie reținută pentru tâlhărie după ce a agresat un bărbat într-o parcare și i-a furat banii
BIHOR: Pasajul de la intrarea în Oradea, aproape finalizat
Știri locale 15 Iunie 2026, 14:31

BIHOR: Pasajul de la intrarea în Oradea, aproape finalizat

Lucrările vor fi încheiate complet la sfârşitul lunii iunie.

BIHOR: Pasajul de la intrarea în Oradea, aproape finalizat
VÂLCEA: 5 mașini, implicate într-un accident pe DN 7
Știri locale 15 Iunie 2026, 14:17

VÂLCEA: 5 mașini, implicate într-un accident pe DN 7

Impactul în lanț s-a produs din cauza nepăstrării distanţei de mers.

VÂLCEA: 5 mașini, implicate într-un accident pe DN 7

Radio România Actualitați

Deputaţii au ţinut un moment de reculegere în memoria victimelor Mineriadei din iunie 1990

Deputaţii au ţinut un moment de reculegere în memoria victimelor Mineriadei din iunie 1990

Deputaţii au ţinut un moment de reculegere în memoria victimelor Mineriadei din iunie 1990
A fost semnat cadrul acordului dintre SUA şi Iran pentru oprirea războiului

A fost semnat cadrul acordului dintre SUA şi Iran pentru oprirea războiului

A fost semnat cadrul acordului dintre SUA şi Iran pentru oprirea războiului
Ilie Bolojan: PNL i-a cerut premierului desemnat, Adrian Veștea, să își depună mandatul

Ilie Bolojan: PNL i-a cerut premierului desemnat, Adrian Veștea, să își depună mandatul

Ilie Bolojan: PNL i-a cerut premierului desemnat, Adrian Veștea, să își depună mandatul
Adrian Veştea: Nu voi depune mandatul, voi candida pentru poziţia de premier al României, voi face un guvern

Adrian Veştea: Nu voi depune mandatul, voi candida pentru poziţia de premier al României, voi face un guvern

Adrian Veştea: Nu voi depune mandatul, voi candida pentru poziţia de premier al României, voi face un guvern