Gala premiilor Emmy, dominată de miniseria "Adolescence". "The Pitt", cel mai bun serial dramatic
Drama psihologică a câștigat 6 trofee, inclusiv pentru Owen Cooper, în vârstă de 15 ani, care și-a făcut debutul în această producție.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 15 Septembrie 2025, 06:36 • Actualizat: 15 Septembrie 2025, 08:25
Miniseria Netflix "Adolescence" a dominat gala premiilor Emmy, ajunsă la cea de-a 77-a ediție.
Drama psihologică a câștigat 6 trofee, inclusiv pentru Owen Cooper, în vârstă de 15 ani, care și-a făcut debutul în această producție, notează BBC.
Serialul de comedie al lui Seth Rogen, "The Studio", nu a fost departe, adjudecându-și patru premii Emmy, printre care și cel pentru cel mai bun actor principal într-un serial de comedie.
Producția "The Pitt" a reușit să depășească mega-succese precum "Severance" și "The White Lotus", obținând premiul pentru cel mai bun serial dramatic.
Totuși, "Severance" a câștigat două premii importante prin actorii Trammell Tillman și Britt Lower.
Pe covorul roșu și-au făcut apariția nume mari precum Sydney Sweeney, Pedro Pascal și Jenna Ortega.
Noaptea triumfală a serialului Adolescence
A fost o seară mare pentru producții precum "Adolescence", "The Studio" și "The Pitt", care au plecat acasă cu o serie consistentă de trofee.
Owen Cooper a devenit cel mai tânăr laureat masculin din istoria Emmy, pentru rolul său din "Adolescence". Serialul, o poveste întunecată despre un adolescent acuzat de crimă, a primit premiul pentru cea mai bună miniserie.
Owen Cooper, actorul britanic de 15 ani, a devenit cel mai tânăr câștigător al premiului pentru rol secundar într-o miniserie. „Acum trei ani, nu eram nimic,” a spus el.
"The Pitt" a câștigat ultimele două mari trofee: cel pentru cel mai bun actor și cel pentru cel mai bun serial dramatic.
Gala a prilejuit reuniuni emoționante ale unor distribuții îndrăgite, precum "Gilmore Girls" și "Law and Order: Special Victims Unit".
„The Pitt”, cel mai bun serial dramatic, iar „The Studio” - cea mai bună comedie
Drama medicală „The Pitt” a fost desemnată cel mai bun serial dramatic al anului, iar satira despre industria divertismentului „The Studio” a fost aleasă cea mai bună comedie, în cadrul ceremoniei anuale Emmy desfășurate duminică.
Serialul HBO „The Pitt” a fost o surpriză, învingând „Severance”, o producție cu tematică corporatistă care avea cele mai multe nominalizări. Actorul principal, Noah Wyle, a câștigat primul său Emmy pentru rolul din „The Pitt”, după cinci nominalizări anterioare pentru „ER”.
„Ce vis a fost acesta,” a spus Wyle pe scenă, mulțumind lucrătorilor din domeniul sănătății: „Pentru oricine intră sau iese din tură în această seară, vă mulțumesc că faceți această muncă.”
Seth Rogen, actor și co-creator al „The Studio”, a câștigat primul său Emmy pentru cel mai bun actor într-o comedie, precum și un premiu pentru regie, împreună cu partenerul său de producție, Evan Goldberg. „Sunt sincer jenat de cât de fericit mă face asta,” a spus Rogen.
„The Late Show with Stephen Colbert” a fost desemnat cel mai bun talk-show pentru prima dată în cei zece ani de existență. Deși CBS a anunțat în iulie că va anula emisiunea din motive financiare, Colbert a mulțumit rețelei: „Sper ca tradiția emisiunilor de seară să continue mult timp.”
Alte momente notabile
Jeff Hiller a produs o surpriză, câștigând premiul pentru rol secundar într-o comedie („Somebody Somewhere”).
Jean Smart și Hannah Einbinder au fost premiate pentru rolurile din „Hacks”.
Einbinder, la primul său Emmy, a încheiat discursul cu „Free Palestine”, unul dintre puținele momente politice ale serii.
Gazda ceremoniei, Nate Bargatze, a promis donații caritabile pentru discursuri scurte. La final, a anunțat că va dona 350.000 de dolari către Boys & Girls Clubs of America, în ciuda discursurilor prea lungi.
Citește și: Teatrul Naţional Radiofonic a găsit Vocea Galei HOP 2025













