Republica Moldova: Maia Sandu l-a demis pe șeful Statului Major
Decretul de demitere a fost semnat în urma cererii transmise de Guvern pe data de 18 septembrie.
Articol de Andrei Ilinca, Publicat: 27 Septembrie 2024, 16:07 • Actualizat: 27 Septembrie 2024, 16:16
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, l-a demis vineri pe șeful Statului Major, generalul de brigadă Eduard Ohladciuc.
Decretul de demitere a fost semnat în urma cererii transmise de Guvern pe data de 18 septembrie.
Premierul Dorin Recean a calificat această cerere drept „o procedură obişnuită”, motivând-o prin faptul că generalului Ohladciuc „i-a expirat contractul”, scrie presa locală.
În cei trei ani și jumătate cât a fost în funcție, Eduard Ohladciuc, general cu studii în Ucraina, România și SUA, a pledat pentru apropierea țării de NATO și de echiparea acesteia cu armament occidental, potrivit Agerpres.
Mai mult, generalul Ohladciuc a criticat„războiul hibrid” dus de Rusia contra Republicii Moldova şi a considerat ilegală prezenţa militară rusă în Transnistria.
Citește și: Igor Gorgan, fostul șef al Statului Major, acuzat de spionaj













