România a obținut 5 medalii la Olimpiada Internaţională de Astronomie
Echipa tricoloră a fost coordonată de Petru Crăciun.
Publicat: 13 Noiembrie 2023, 11:21
România a obţinut o medalie de aur, două medalii de argint şi două de bronz la Olimpiada Internaţională de Astronomie, desfăşurată la Beijing, în perioada 6 - 14 noiembrie.
Echipa României a fost formată din cinci elevi, trei juniori şi doi seniori, respectiv un elev invitat special, medaliat cu aur la ediţia anterioară, conform regulamentului olimpiadei.
Potrivit Ministerul Educaţiei, elevii români au obţinut următoarele rezultate:
- medalie de aur, premiul special pentru cel mai bun concurent la proba teoretică şi învingător absolut - Dragomir Andrei-Darius, Liceul Teoretic Internaţional de Informatică Bucureşti, clasa a 12-a (senior)
- două medalii de argint - Mendelsohn Mendel Emanuel, Liceul Teoretic Internaţional de Informatică Bucureşti, clasa a 11-a (senior) şi Ciocârlan David, Liceul Teoretic Internaţional de Informatică Bucureşti, clasa a 11-a (invitat senior)
- două medalii de bronz - Bichir Teodor, Liceul Teoretic Internaţional de Informatică Bucureşti, clasa a 10-a (junior) şi Paşca Nectarie, Colegiul Naţional "Emil Racoviţă" Cluj-Napoca, clasa a 10-a (junior)
- un certificat de participare - Palaghianu David, Colegiul Naţional "Ştefan cel Mare" Suceava, clasa a 9-a (junior).
Echipa României a fost coordonată de Petru Crăciun - inspector şcolar general adjunct la ISJ Suceava şi Elisabeta Ana Naghi - inspector în cadrul Ministerului Educaţiei, ambii membri ai juriului olimpiadei.













