Noi suntem Radio România, sursa ta de încredere

Gala Radio România, Performanța în 12 categorii | VIDEO

Tribut adus performanței individuale și colective, Gala Radio România aduce în prim-plan 60 de nominalizări remarcabile în 12 domenii de activitate.

Gala Radio România, Performanța în 12 categorii | VIDEO

Publicat: 24 Octombrie 2023, 16:45  • Actualizat: 01 Noiembrie 2023, 10:41

Radio România sărbătorește cei 95 de ani de existență printr-un eveniment excepțional.

Tribut adus performanței individuale și colective, Gala Radio România va aduce în prim-plan 60 de nominalizări remarcabile în 12 domenii de activitate.

1. Categoria AMBASADORII ROMÂNIEI

  • Cristian Măcelaru, pentru că a dus măiestria artei dirijorale din Timişoara natală pe marile scene ale lumii
  • Charlie Ottley, pentru excepţionalele filme de prezentare a României
  • Doina Lemny, doctor în istoria artei, pentru viaţa profesională dedicată studierii şi punerii în valoare a sculptorului Constantin Brâncuşi şi pentru expoziţia-eveniment „Brâncuși: surse românești și perspective universale”
  • Dan Dinu, pentru inițierea proiectului «România Sălbatică», cel mai mare proiect de fotografie și film documentar dedicat naturii din țara noastră
  • Gheorghe Hagi, pentru activitatea de fotbalist, antrenor și manager

2. Categoria ANTREPRENORIAT

  • Frații Dragoș și Adrian Pavăl, pentru dezvoltarea rețelei de magazine de bricolaj Dedeman, cel mai puternic business din domeniul bricolajului autohton
  • Iulian Stanciu, pentru contribuția sa majoră în antreprenoriatul românesc, fondator al mai multor companii importante din retail și curierat, inclusiv eMAG, Flanco, FashionDays și Sameday Distribution
  • Daniel Solomon Dineș, pentru rolul său esențial în UiPath, companie care oferă servicii bazate pe automatizarea proceselor
  • Iulian Dascălu, pentru conducerea cu succes a grupului Iulius Group
  • Silviu Zetea, pentru continuarea tradiției de peste 100 de ani a companiei Zetea – Tuică și Pălincă premium din Transilvania

3. Categoria CAMPANII SOCIALE

  • Asociația Salvatorilor Voluntari pentru Situații de Urgență, pentru organizarea voluntarilor din Gara de Nord, care au oferit sprijin pentru mii de refugiați
  • Preotul Dan Damaschin, pentru acțiunile de caritate și campaniile umanitare desfășurate constant pentru copiii din județul Iași, expuși sărăciei și excluziunii sociale
  • Asociația Dăruiește Viață, pentru eforturile depuse în construirea primului Spital de Copii din România, dedicat în întregime oncologiei pediatrice
  • Asociația Zi de Bine, pentru proiectul "Ochi de lumină", care a implicat amenajarea unui spațiu verde pentru copiii internați la Institutul Oncologic București
  • Prof. dr. Cătălin Ţone, pentru campania sa de educație a tinerilor și prevenire a consumului de droguri

4. Categoria CULTURĂ & ARTE:

  • Constantin Chiriac, pentru transformarea Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu
  • Mircea Cărtărescu, autorul romanului "Theodoros"
  • Mihai Constantinescu, omul din spatele Festivalului Internațional "George Enescu"
  • Daniel Jinga, pentru stagiunea centenară a Operei Naționale București și Bucharest Opera Festival
  • Alina Șerban, actrița cu impact global în "Housekeeping for Beginners"

5. Categoria EDUCAȚIE

  • Teach for România, pentru transformarea educației în România, reducerea inechității educaționale și dezvoltarea abilităților de viață ale elevilor
  • Smart Lab, pentru introducerea unui nou concept în educația românească prin Laboratoarele Digitale Inteligente create de INACO
  • Lotul Olimpic de Matematică al României, pentru performanța extraordinară la Olimpiada Internațională de Matematică din Chiba, Japonia
  • Dr. Cristian Presură, pentru eforturile sale de promovare a fizicii într-un mod accesibil pentru publicul larg
  • Echipa Proiectului Merito, pentru proiectul lor național de recunoaștere și promovare a excelenței profesionale a profesorilor și învățătorilor din România

6. Categoria INIȚIATIVE LOCALE

  • Asociația „Dăruiește viață”, pentru construirea unui spital cu fonduri private, un spital care să răspundă standardelor unui stat european în anul 2023
  • Fundația Comunitară Brașov, pentru inițiativa lor de a contribui la construirea unei comunități puternice, unită și generoase în Brașov
  • Asociația Ivan Patzaichin – Mila 23 - pentru contribuția lor la dezvoltarea locală din Delta Dunării și din alte regiuni naturale din România
  • Părintele Nicolae Tănase, pentru implicarea în comunitățile de credincioși
  • Organizația Dăruiește Aripi, pentru dezvoltarea Registrului Național al Cancerelor la Copii în România, un instrument esențial pentru măsurarea progresului în tratamentul cancerului pediatric

7. Categoria INOVARE & ȘTIINȚĂ:

  • Sergiu Pașca, pentru cercetarea sa revoluționară în domeniul neuroștiințelor
  • Echipa RobotX Hunedoara, pentru dezvoltarea unui program care rulează acum pe Stația Spațială Internațională pentru evaluarea stării de sănătate a vegetației de pe întreaga planetă
  • Sebastian Dobrincu, pentru inovațiile în industria divertismentului
  • Ovidiu Toma, pentru aplicația Wispr, tehnologie Blockchain pentru a asigura securitatea comunicațiilor.
  • Andrei Dănescu, Oana Jinga și Adrian Negoiță - Dexory, pentru dezvoltarea de soluții inovatoare în domeniul IT, inclusiv utilizarea inteligenței artificiale

8. MEDIU

  • Radu și Larisa Rusu - Ecostuff, pentru promovarea soluțiilor pentru a educa și dezvolta comunitatea în Timișoara
  • Asociația Ivan Patzaichin pentru Proiectul Călăuzele Apelor, Delta Dunării si promovarea valoarea moștenirii locale
  • Fundația Conservation Carpathia - pentru reintroducerea zimbrilor în Munții Făgăraș și pentru lupta susținută pentru conservarea și promovarea stejarilor seculari și a pădurilor din România, în Brașov
  • Societatea Ornitologică, pentru proiectul organizat pentru promovarea școlilor prietenoase cu natura, în București
  • Echipa EFdeN, pentru prototipul Vatra

9. Categoria MULTICULTURALITATE

  • Volker Reiter, coordonatorul echipei PROETNICA, pentru organizarea Festivalului Intercultural „ProEtnica” de la Sighișoara
  • Asociația Tășuleasa Social, pentru proiectul Via Transilvanica
  • Daniel Grebeldinger, fondatorul și președintele Asociaţiei Nevo Parudimos, pentru contribuția și implicarea sa în incluziunea rromilor
  • Asociația Timișoara 21, pentru numeroasele inițiative dedicate multiculturalității în cadrul proiectului "Timișoara Capitală Europeană a Culturii 2023"
  • Muzeul Astra din Sibiu, pentru programul multicultural desfășurat și promovat

10. Categoria SĂNĂTATE

  • Dr. Adrian Marinescu, Director Medical la Institutul Național de Boli Infecțioase "Prof. Dr. Matei Bals" București, pentru educarea continua a publicului în timpul pandemiei
  • Asociația "Dăruiește Viața", pentru primul spital de Oncologie și Radioterapie Pediatrică din România, exclusiv finanțat privat
  • Echipa proiectului de “Screening gratuit pentru prevenirea cancerului colorectal, Coaliția Pacienților cu Afecțiuni Cronice din România (COPAC) și Spitalul Universitar de Urgență Militar Central "Dr. Carol Davila" București, pentru eforturile lor de a aduce servicii medicale esențiale la nivel național.
  • Dr. Alexandru Vladimir Ciurea, medic neurochirurg, pentru înființarea Departamentului de Cercetare în Neuroștiințe al Spitalului Clinic "Bagdasar-Arseni"
  • Dr. Leon Dănăilă, medic neurochirurg, pentru cele 18 brevete de inventator și 10 de inovator, precum și pentru autoratul a 59 de cărți și atlase de specialitate
  • Dr. Constantin Dulcan, pentru contribuția sa semnificativă la dezvoltarea gândirii filozofice în România.

11. SPORT

  • Gheorghe Hagi, managerul tehnic al Academiei care produce cei mai mulți jucători români profesioniști
  • Elisabeta Lipă, una dintre cele mai importante canotoare din istorie, managerul sportiv cu cele mai bune rezultate românești la Jocurile Olimpice
  • David Popovici, primul înotător român care a devenit campion mondial în proba-vedetă 100 de metri liber și exponentul unei noi generații de performeri în înot
  • Cristina Neagu, handbalistă de excepție, lider tehnic al echipei naționale și al generației sale, recunoscută pe plan mondial pentru realizările sale
  • Ana Maria Popescu, cea mai longevivă reprezentantă a scrimei românești, implicată în mai multe proiecte sociale după retragerea din activitate

12. TRADIȚII & FOLCLOR

  • Olguţa Alexandrina Filip, pentru păstrărea tradiției coaserii iilor în Oltenia
  • Andreea Tănăsescu, fondatoarea ”La Blouse Roumaine”, pentru miscarea culturala ”La Blouse Roumaine”, una dintre cele mai importante mișcări culturale din ultimii 25 de ani
  • Paula Stanciu Popoiu, director general al Muzeului Național al Satului, pentru povestea de succes a celui mai vizitat muzeu românesc aflat în aer liber
  • Ciprian Ștefan, președinte al Rețelei Naționale a Muzeelor, pentru deosebita abilitate în diversificarea formelor de cultură și creativitate
  • Florin Iordan, etnomuzicolog în cadrul Muzeului Național al Țăranului Român, pentru cercetarea științifică, cu articole și comunicări științifice publicate în România, Italia și Bulgaria

Gala Radio România celebrează performanța, pe 1 noiembrie 2023, începând cu ora 17:00, la Sala Radio din București, Strada General Berthelot 60-64.

Citește mai multe despre Gala Radio România, aici.

Vara Magică 2024: Orchestrele Naţionale de Tineret şi Violoncellissimo, la Ateneul Român
Cultură 14 Iulie 2024, 07:00

Vara Magică 2024: Orchestrele Naţionale de Tineret şi Violoncellissimo, la Ateneul Român

Ajuns la cea de-a 13-a ediție, Festivalul Internațional ”Vara Magică” este găzduit de Ateneul Român din București.

Vara Magică 2024: Orchestrele Naţionale de Tineret şi Violoncellissimo, la Ateneul Român
Soprana Sanda Șandru a încetat din viață
Cultură 12 Iulie 2024, 08:45

Soprana Sanda Șandru a încetat din viață

Născută pe 15 iulie 1938, artista și-a început studiile muzicale la Timișoara, perfecționându-se apoi la București.

Soprana Sanda Șandru a încetat din viață
Ansamblul Violoncellissimo, pe scena Festivalului "Vara Magică"
Cultură 10 Iulie 2024, 08:51

Ansamblul Violoncellissimo, pe scena Festivalului "Vara Magică"

În program sunt incluse lucrări de Albinoni, Haendel, Dimitrescu, Piazzolla, Villa Lobos, Ramin Djawadi, Saint Saens/Sinaci,...

Ansamblul Violoncellissimo, pe scena Festivalului "Vara Magică"
Muzeu din Milano, deschis cu o întârziere de 50 de ani
Cultură 09 Iulie 2024, 15:39

Muzeu din Milano, deschis cu o întârziere de 50 de ani

Se așteaptă ca Brera, cu adăugarea muzeului Modern, să ajungă la 500.000 de vizitatori în acest an

Muzeu din Milano, deschis cu o întârziere de 50 de ani
Turneul Național ”Orgile României” continuă la Iași și Săbăoani
Cultură 09 Iulie 2024, 10:00

Turneul Național ”Orgile României” continuă la Iași și Săbăoani

Programul turneului este alcătuit din lucrări pentru 4 mâini și 4 picioare ale compozitorilor Adolph Hesse și Denis Bédard,...

Turneul Național ”Orgile României” continuă la Iași și Săbăoani
Atelierele FILIT, la a zecea ediție
Cultură 09 Iulie 2024, 00:06

Atelierele FILIT, la a zecea ediție

Întâlnirile includ mese rotunde consacrate traducerii literare și prelegeri cu invitați din mediul cultural și academic.

Atelierele FILIT, la a zecea ediție
Gărâna Jazz Festival, la startul celei de-a 28-a ediţii
Cultură 08 Iulie 2024, 14:46

Gărâna Jazz Festival, la startul celei de-a 28-a ediţii

De-a lungul celor 27 de ani de existență, Gărâna Jazz Festival a devenit unul dintre cele mai importante festivaluri de jazz...

Gărâna Jazz Festival, la startul celei de-a 28-a ediţii
Ediția inaugurală a Festivalului Internațional de Muzică Interbelică, un succes absolut
Cultură 07 Iulie 2024, 11:10

Ediția inaugurală a Festivalului Internațional de Muzică Interbelică, un succes absolut

Duminică, de la ora 19:30, scena Sălii Radio va găzdui o "Poveste a Bucureștiului de odinioară".

Ediția inaugurală a Festivalului Internațional de Muzică Interbelică, un succes absolut