Baschet: Meciurile echipelor de tineret ale formațiilor Real Madrid și Valencia, supendate. Echipele sunt blocate la Abu Dhabi
Turneului ''Next Generation'', la care urmau să participe cele mai bune echipe sub 18 ani din Europa şi care se desfăşura la Abu Dhabi, a fost suspendat.
Articol de Victor Marin, Publicat: 02 Martie 2026, 21:12
Liga U, care organizează campionatul spaniol de baschet masculin Under 22, a suspendat meciurile echipelor de tineret ale lui Real Madrid și Valencia Basket.
Jucătorii sunt blocați în Abu Dhabi, capitala Emiratelor Arabe Unit, din cauza închiderii spațiului aerian, ca urmare a conflictului din Orientul Mijlociu, potrivit EFE.
Meciurile suspendate trebuiau să aibă loc între Real Madrid și FC Barcelona, precum și între Amara Lleida și Valencia Basket, precizează EFE.
Potrivit Agerpres, EuroLeague a suspendat definitiv sâmbătă turneul său ''Next Generation'', care reuneşte echipe sub 18 ani din Europa și se desfășura la Abu Dhabi, din cauza situației din zona Golfului.
Citește și: Importanța Strâmtorii Ormuz pentru comerțul maritim global













