Dezastrul de la Odorheiu Secuiesc: Eleva rănită grav după prăbuşirea internatului a murit pe patul de spital
La momentul tragediei, un băiat a murit imediat ce a fost scos de sub dărâmături.
Publicat: 09 Ianuarie 2024, 20:05 • Actualizat: 09 Ianuarie 2024, 21:10
Eleva spitalizată în stare gravă după prăbuşirea parţială a clădirii internatului Liceului din Odorheiu Secuiesc a murit, marți după-amiază, la Spitalul Judeţean din Târgu Mureș.
Acesta este cel de-al doilea deces înregistrat în urma tragediei, relatează Radio România Actualități.
La acel moment, un băiat de 17 ani a murit imediat ce a fost scos de sub dărâmături.
| Citește și: Elevul care a murit sub dărâmăturile internatului prăbușit la Odorheiu Secuiesc, înmormântat
Patronul firmei care executa lucrările de canalizare la internat, care au dus la prăbuşirea clădirii, este cercetat sub control judiciar pentru ucidere din culpă şi vătămare corporală din culpă.
Alte două adolescente au fost rănite în dezastrul din 18 decembrie 2023, amintește Radio România Târgu Mureș.
| Citește și: A opta victimă a incendiului de la Ferma Dacilor, identificată













