În hipotermie și cu degerături superficiale, un ucrainean a fost recuperat din Munții Maramureșului
Soţia bărbatului a sunat la 112 şi a cerut ajutor, spunându-le salvamontiştilor că acesta are febră şi frisoane.
Publicat: 10 Martie 2024, 10:55 • Actualizat: 10 Martie 2024, 14:13
Un cetăţean ucrainean care a trecut frontiera cu România a fost recuperat din Munţii Maramureşului.
Bărbatul a fost găsit în hipotermie și cu degerături superficiale.
Misiune dificilă a salvatorilor
Soţia lui a sunat la 112 şi a cerut ajutor, spunându-le salvamontiştilor că acesta are febră şi frisoane.
O echipă a Salvamont Maramureş a plecat imediat în misiune, care s-a dovedit dificilă.
În zona în care bărbatul a fost găsit, zăpada măsoara peste 1,6 - 1,8 metri.
Salvatorii i-a fost acordat primul ajutor ucraineanului și, împreună cu un echipaj al Poliției de Frontieră al IPF Sighetu Marmației, îl vor cobori la baza muntelui pentru a fi dus la spital.
Citește și: Dronă subacvatică performantă, pentru Serviciului Public Județean Salvamont Brașov













