Ministrul Muncii: PSD susţine creşterea salariului minim pentru că este necesară pentru economia României
„Mai mult decât atât, argumentul de bun-simţ este că nu putem accepta ca oamenii care muncesc legal şi corect, care câştigă salariul minim, să fie în risc de sărăcie”, a spus, în final, Florin Manole.
Articol de Andrei Ilinca, Publicat: 09 Decembrie 2025, 16:17 • Actualizat: 09 Decembrie 2025, 16:17
Ministrul Muncii, Familiei, Tineretului şi Solidarităţii Sociale, Petre-Florin Manole, a afirmat marți că PSD susține creșterea salariului minim, o măsură corectă pentru salariați și „necesară pentru economia României”.
„Creşterea salariului minim are argumente solide! PSD susţine această măsură, nu doar pentru că este corectă pentru salariaţi, ci pentru că este necesară pentru economia României. Un salariu minim decent este un drept elementar al oamenilor de a trăi decent din munca lor”, a scris ministrul Muncii.
El a explicat faptul că o lege aflată în vigoare, stabilită prin consens între mediul de afaceri, sindicate şi Guvern în 2024, este implementarea directivei europene privind salariile minime şi a reprezentat un jalon în Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR).
„Inflaţia de peste 9% erodează puterea de cumpărare. Productivitatea muncii în România a crescut cel mai rapid din Uniunea Europeană în ultimii ani din 2015 până în prezent (28,8%), peste media ţărilor CEE (21,1%) şi peste media ţărilor din UE (5,5%). Costul muncii rămâne printre cele mai mici din UE (12,5 Euro/ oră în Ro vs 33,5 Euro/oră în UE), sub Ungaria, Polonia şi Slovacia”, a arătat ministrul.
El a mai spus că nu poate fi acceptat ca oameni care muncesc să fie în risc de sărăcie.
„Mai mult decât atât, argumentul de bun-simţ este că nu putem accepta ca oamenii care muncesc legal şi corect, care câştigă salariul minim, să fie în risc de sărăcie”, a spus, în final, Florin Manole.













