Gala RRC 25: Biletele pentru concertul extraordinar susținut de Bogdan Mihai Simion și Lăutarii de Mătase, puse în vânzare
Evenimentul va avea loc luni, 4 mai, de la ora 19:00, la Sala Radio.
Articol de Matei Pavel, Publicat: 06 Martie 2026, 20:33 • Actualizat: 06 Martie 2026, 20:46
Biletele pentru concertul extraordinar susținut de Bogdan Mihai Simion și Lăutarii de Mătase la Gala Premiilor Radio România Cultural au fost puse în vânzare.
Evenimentul va avea loc luni, 4 mai, de la ora 19:00, la Sala Radio.
În cadrul galei, ajunsă la cea de-a 25 ediție, vor fi acordate 8 premii pentru cele mai importante realizări din anul precedent în diferite domenii culturale, precum și 4 premii speciale.
Cântăreț, cercetător al tradițiilor muzicale și unul dintre puținii cobzari activi din România, Bogdan Mihai Simion a descoperit cobza la vârsta de 15 ani și, din acel moment, și-a dedicat activitatea recuperării și reinterpretării repertoriului lăutăresc autentic.
Lăutarii de Mătase sunt un taraf format din muzicieni specializați în interpretarea muzicii lăutărești vechi, fiecare dintre ei având experiență atât în repertoriul tradițional, cât și în proiecte contemporane.
Biletele pentru recitalul extraordinar susținut de Bogdan Mihai Simion și Lăutarii de Mătase sunt disponibile la casa de bilete a Sălii Radio și online, pe platforma Bilete.ro.













