Sindicaliştii de la Sanitas reiau protestele și cer retragerea proiectului noii legi a salarizării
În opinia acestora, legea este inechitabilă, nu tratează echilibrat categoriile profesionale şi creează noi diferenţe şi noi nedreptăţi în sistem.
Articol de Andrei Ilinca, Publicat: 02 Iunie 2026, 11:41 • Actualizat: 02 Iunie 2026, 11:41
Sindicaliștii de la Sanitas au anunțat că vor protesta, miercuri, în fața Guvernului și se vor deplasa spre Piața Constituției, nemulțumiți de proiectul noii legi a salarizării, susținând că acesta va afecta veniturile și drepturile salariaților din sănătate și asistență socială.
Potrivit preşedintelui organizaţiei sindicale, Leonard Bărăscu, citat de Agerpres, la protest sunt aşteptate să participe peste 15.000 de persoane.
Joia trecută, sindicalişti de la Sanitas au pichetat sediul Ministerului Muncii.
Ei cer respectarea drepturilor salariale, deblocarea angajărilor, eliminarea inechităţilor, dialog social „real” cu autorităţile.
„Reducerea sporurilor loveşte direct în veniturile reale ale celor care lucrează în condiţii dificile”
Consiliul Naţional al Sanitas a respins legea, pe care o consideră inechitabilă, incompletă și profund defavorabilă angajaților din sistemele publice de sănătate şi asistenţă socială.
„În loc să aducă majorări de venituri pentru angajaţii din sănătate şi asistenţă socială, acest proiect riscă să producă exact efectul opus: pentru mai mult de jumătate dintre salariaţi, veniturile vor fi plafonate sau chiar vor scădea. Reducerea sporurilor loveşte direct în veniturile reale ale celor care lucrează în condiţii dificile, în ture, în regim de asigurare a continuităţii şi sub presiune. Compensaţiile propuse nu acoperă pierderile şi nu reechilibrează impactul financiar. Nu putem accepta ca veniturile oamenilor să fie prezentate artificial ca fiind protejate, în timp ce realitatea din statele de plată va demonstra contrariul”, au susţinut sindicaliştii.
În opinia acestora, legea este inechitabilă, nu tratează echilibrat categoriile profesionale şi creează noi diferenţe şi noi nedreptăţi în sistem.
„Mai mult, este o lege incompletă - există categorii de salariaţi care pur şi simplu au fost omise. Diferenţa dintre ceea ce Sanitas a negociat luni de zile împreună cu Ministerul Sănătăţii şi ceea ce este prezentat acum este majoră şi greu de explicat. (...) Avertizăm Guvernul - indiferent dacă este vorba de actuala echipă interimară sau de următoarea - că nu este posibil să ceară stabilitate, performanţă şi asumare din partea angajaţilor din sănătate şi asistenţă socială, în timp ce construieşte un mecanism salarial care reduce veniturile şi adânceşte inechităţile”, spun ei.
Totodată, Sanitas solicită retragerea proiectului în forma actuală şi reluarea imediată a negocierilor reale, pe baza angajamentelor asumate şi a respectului faţă de angajaţii din sănătate şi din asistenţă socială.
Citește și: Sanitas pichetează sediul Ministerului Muncii | VIDEO













