Colegiul Medicilor din România: Hipertensiunea arterială, unul dintre principalii factori de risc pentru infarct miocardic și AVC
„Depistarea precoce, monitorizarea constantă şi respectarea tratamentului recomandat de medic sunt esenţiale pentru reducerea complicaţiilor şi pentru creşterea calităţii vieţii pacienţilor”, a transmis Colegiul Medicilor din România.
Articol de Ana-Maria Anitoiu, Publicat: 17 Mai 2026, 16:52 • Actualizat: 17 Mai 2026, 16:52
Colegiul Medicilor din România (CMR) a atras atenţia, duminică, 17 mai, de Ziua Mondială de Luptă Împotriva Hipertensiunii Arteriale, asupra importanţei depistării precoce a acestei probleme medicale, despre care a precizat că se numără printre principalii factori pentru afecțiuni severe cum ar fi infarctul miocardic și accidentul vascular cerebral (AVC).
„Hipertensiunea arterială este unul dintre principalii factori de risc pentru afecţiuni cardiovasculare severe, inclusiv infarct miocardic, accident vascular cerebral, insuficienţă cardiacă.
Depistarea precoce, monitorizarea constantă şi respectarea tratamentului recomandat de medic sunt esenţiale pentru reducerea complicaţiilor şi pentru creşterea calităţii vieţii pacienţilor.
CMR susţine măsurile de prevenţie cardiovasculară, educaţia pentru sănătate şi accesul pacienţilor la informaţii medicale corecte şi validate ştiinţific”, arată un comunicat al CMR, potrivit Agerpres.
Hipertensiunea arterială poate evolua mult timp fără simptome
Preşedintele CMR, Cătălina Poiană, a explicat că hipertensiunea arterială poate evolua fără simptome o perioadă lungă de timp, iar controalele medicale regulate sunt importante pentru diagnostic şi un management corect.
„Medicina bazată pe prevenţie, responsabilitate şi monitorizarea continuă poate salva vieţi şi reduce impactul bolilor cardiovasculare asupra populaţiei”, a evidenţiat Cătălina Poiană.
Citește și: Crucea Roșie Română a lansat un program național de instalare a unor defibrilatoare în spaţii publice













